В петък (27 юни) от столичната галерия на открито в градина „Кристал“ бе дадено началото на пътуващата изложба на Фондация Българска Памет, озаглавена „Борис-Михаил Покръстител Волята и Духа на България“ и посветена на 1150-годишнината от приемането на християнството за официална религия в България.
Изложбата ще гостува в София до 17 юли.
Експозицията проследява мащаба и значимостта на културно-политическата реформа на княз Борис I, останал в българската историческа памет като „светият цар“, дал на народа си светлината на вярата и просвещението. Специално внимание в изложбата е отделено на дейността на книжовните центрове Плиска, Преслав и Охрид, както и на „българското културно излъчване“ през Средновековието.
Представени са и някои от най-ценните старобългарски писмени паметници,
обогатили културата на Европа и света, и спечелили на България славата на класическа страна на славянските писменост, език и литература.
Изложбата бе открита със специалното участие на камерен ансамбъл „Кепитъл брас“ при Национално музикално училище „Любомир Пипков“, а гости на откриването бяха граждани, общественици и представители на академичните среди.
Авторът на изложбата проф. Пламен Павлов представи концепцията на изложбата и напомни, че княз Борис-Михаил е най-дълго управлявалият български владетел, блестящ дипломат и последователен политик, който успява да наложи владетелската си воля и интересите на България в тогавашна Европа.
„Резултатите от великото дело на Борис-Михаил са пред нас - в книжовното наследство на една политическа, религиозна и културна общност, която се е изградила и на основата на третата официално призната азбука в Европа - кирилицата - българската азбука.
Днес повече от всякога имаме нужда от примера на Покръстителя Борис I,
защото такива резултати са постижими само благодарение на силна, последователна и безкомпромисна управленска воля. Княз Борис I утвърждава българската държава като „третата Велика сила“ на картата на Европа, зачитана от духовните и политически „стълбове“ на средновековния свят Рим и Константинопол. Искрено се надявам с инициативата си да възпитаме най-младите, да се гордеят със своята родна, българска азбука - третата официална азбука в Европейския съюз, и да познават непреходните ценности, завещани ни от старобългарското книжовно наследство“.
С тези думи председателят на Фондация Българска Памет д-р Милен Врабевски покани гостите да разгледат експозицията и обяви, че с подкрепата на фондацията изложбата ще пропътува стотици километри, спирайки в големите градове на България като един пътуващ урок по родолюбие, в чест на значимата годишнина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!