В програмата са включени 22 изложби и пет уъркшопа, водени от световноизвестни личности в дизайна. Сред лекторите са някои от авангардните имена в съвременния продуктов, комуникационен, интерактивен и графичен дизайн, твърдят организаторите от списание 1 (edno.bg).
Като цел на фестивала те обявяват "да постави София на световната карта на дизайна и да инициира разговор за следващата идентичност на визуалната ни среда, да включи България в глобалната дискусия за смисъла и бъдещето на дизайна".
За център на събитието програмата определя международната среща, наречена Next Identity Forum от днес до 7 юни. На нея 17 лектори - изявени представители на дизайн-авангарда застават за първи път пред българска публика.
Сред тях са:
- Филип Апелоа - арт-директор на "Лувъра" от 2003 г., създател на графичната идентичност на музея „Орсе", Националната опера в Париж, Френския музикален театър и др.
- Ерик Кеселс, чиято рекламна му агенция Kesselskramer е станала нарицателна за неконвенционалност, а прочутите фирми, за които работи са BEN - телеком №1 на Холандия, Diesel, Nike, Absolut, Loyd и др.
- Кореецът Джи Лий, автор с изкючителна каририера в Saatchi&Saatchi, Droga5, сега творчески директор на Google Creative Lab и преподавател по дизайн в School of Visual Arts. Неговите графични идеи са оставили отпечатък върху институции като Музеят на модерното изкуство (MoMA) и музея "Метрополитен" (Metropolitan Museum of Art) в Ню Йорк, УНИЦЕФ и дълъг списък от брандове, сред които Nike, Jaguar, Coca-Cola и Heineken.
Концепцията, селекцията и визуалната идентичност на първия софийски фестивал на дизайна са дело на Андреан Нешев, завършил графичен дизайн в Дюселдорф, и Велина Стойкова - възпитаник на Werkplaats Typografie - едно от престижните висши училища за графичен дизайн в света .
Изложбите са в Галерия "Академия" на ул. „Шипка" 1, старата сграда на "Алианс Франсез" на площад "Славейков" 3, Софийската градска художественна галерия, Галерия "Васка Емануилова" в парк "Оборище", Френския култерен институт на ул. "Дякон Игнатий", както и на странни места като Водната кула в квартал Лозенец и "Склада" - на 4-ия етаж на ул. "Бенковски" 11.
Експозицията Werkplaats Typografie е по повод десетия рожден ден на тази прогресивна школа по графичен дизайн, създадена в Холандия, от авторитетните Карел Мартенс и Вихер Бирма.
Progetto Domestico представя селекция продукти на Винченцо де Котиис, който се занимава с архитектура, дизайн, изкуство и мода.
Richard Niessen: TM City е пътуваща инсталация на холандския графичен дизайнер Ричард Нийсен. Неговият "град" има осем квартала, изградени от над 150 шрифтове, цветове и форми.
Helvetica Forever - Story of a Typeface е експозиция по случай 50-годишнината на най-популярния шрифт в графичния дизайн. Сред експонатите са оригиналните скици, документирали процеса около създаването му. Изложбата проследява и използването на шрифта в различни исторически моменти и свидетелства за употребата на Helvetica в най-различeн контекст.
We Build Ourselves е инсталация, която цели да даде на детското въображение абсолютна свобода и да види как ще се отрази това на куп най-различни картонени кутии. Децата ще могат да ги оцветяват или изрисуват, да ги изрязват или сглобяват, да строят с тях кули, къщи, лабиринти.
Холандски дизайн в кулата - Младото студио "Реформа" представя някои авангардни студиа с техните необичайни идеи и неочаквани приложения.
Autoban представя най-доброто от работата на водещото истанбулско студио за дизайн, интериор и архитектура.
Cibon: Pastificio е пърформънс и инсталация, дизайн на храна, в който Силвия Барна и Наташа Фенолио демонстрират как се правят бонбони от бяла ружа. После ги предлагат във фиктивния си „магазин за бонбони", който ще остане отворен цяла седмица.
Изложбата в Националната галерия за чуждестранно изкуство е посветена надесет от най-емблематичните имена на българската графична школа: Александър Денков, Александър Поплилов, Асен Старейшински, Борис Ангелушев, Васил Йончев, Иван Кьосев, Илия Бешков, Олга Йончева, Стефан Кънчев и Христо Нейков.
Всичко за изложбите, цялата програма и подробности за фестивала - на http://sofiadesignweek.com/
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!