Това рядко поставяно произведение представя по различен начин създателя на модерната оперета, популярен преди всичко със заглавия като „Хубавата Елена", „Орфей в ада", „Рицарят Синя брада" и „Парижки живот".
Офенбах е от немско-еврейски произход с рождено име Якоб, роден е в Кьолн. Когато навършва 14 години баща му го изпраща да учи музика в Париж и той остава там до края на живота си. Приема френското име Жак (Jaques). Свири на чело, дирижира и композира. Не доживява премиерата на „Хофманови разкази" (Les Contes d'Hoffmann), която се е състояла в Опера Комик в Париж на 10 февруари 1881 г.
Романтичната опера, която в края на живота си замисля по произведения на най-романтичния от немските романтици - Ернст Теодор Амадеус Хофман (1776-1822), съдържа не само негови теми и сюжети, но писателят е главно действащо лице.
Мечтателите от приказките му са обединени в един герой, който през целия си живот търси своя идеал.
В малка кръчма, обкръжен от приятели, той разказва любовните си истории. Първата от трите е за любовта му към дъщерята на един физик, която се оказва кукла. Пред очите на поета неговият враг Копелиус я счупва и така унищожава вярата на Хофман в любовта и красотата.
Във втората история, подучена от един злодей куртизанка прелъстява Хофман и го подстрекава да убие съперника си. След това, надсмивайки му се, го изоставя.
Последният разказ е за любовта на поета към тежкоболна певица, на която й е забранено да пее. Доктор Миракъл (поредното въплъщение на злото, преследващо Хофман), кара момичето да пее и тя умира.
С почти всички свои произведения Жак Офенбах е развличал публиката, а в последната си творба наред с това е достигнал и до драмата на самотата и разбитите илюзии, представена с романтична тъга, ирония и трагична гротеска. Композиторът разказва за последен път една мъдра, печална, но обаятелна музикална приказка, напомня режисьорът проф. Пламен Карталов, който щедро освобождава фантазията си и в този спектакъл.
За ролята на Хофман той е поканил Костадин Андреев, Калуди Калудов, Лъчезар Пръвчев - всеки един от тези златни тенори на България създава различен образ като визия и вокална интерпретация.
В ролята на различните превъплъщения на злото басът Юлиян Константинов изпълнява четири партии. Има и друг вариант - тези роли ще бъдат поднесени от трима изпълнители - Димитър Станчев, Александър Крунев и Ангел Христов.
В ролята на куклата Олимпия е младата Диана Василева, а втората любима жена на Хофман - Жулиета се изпълнява от Нидия Паласио и Цвета Сарамбелиева. Образът на нежната Антония е пресъздаден от Радостина Николаева и Мариана Попова.
Диригент е Велизар Генчев. Автори на декора и костюмите са Любомир Йорданов и Даниела Йорданова.
Днес, 22 май, е премиерата, а до края на месеца представления има на 26-и, 29-и, 30-и и 31-и.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!