Първата вампирска вълна идва с романа на Брам Стокър в края на XIX в., и особено с филма на Копола "Дракула" от началото на 90-те години на XX в. Сега има втора или трета вълна – повече от 50 книги на вампирска тематика са излезли в последно време. Това са суеверия, в които няма как да вярваме сериозно, но те имат своята търговска стойност. Говоря за развитието на туризма, хората се интересуват от това нещо, каза археологът проф. Николай Овчаров на пресконференция днес.
В началото на септември археологът разкопа в Перперикон нетипично погребение с извършен ритуал против вампирясване. По неговите думи отзвукът е огромен за двата месеца, откакто е направено откритието, вече имам над сто публикации в различни медии на всички континенти. "Наскоро снима една от най-големите японски телевизии – с 18-20 милионна аудитория. След като има такъв огромен интерес, трябва да го използваме", смята професорът.
Т.нар. "вампири" нашумяха с откритието в Созопол, но сега вече имаме и на Перперикон, както и на много други места, които сме изследвали във времето. Става дума за ритуали против вампирясване, които са много интересни и са описани и във фолклора, но ние, като археолози, ги откриваме и по археологичен път, каза проф. Овчаров.
В Перперикон и в Созопол трупът е прикован към земята с двукилограмов палешник или с железния връх на дървеното рало. Има и други видове на борба срещу вампирясването, които се откриват – опалване на гробовете, връзване на крайниците, затрупване с каменни блокове.
Такива погребения се хващат още от праисторията, пояснява Овчаров. Преди 6-7000 години имаме такива обичаи, но като че ли през Средновековието са най-характерни за Балканския полуостров и то явно свързани с нашите вярвания, защото местата, на които се откриват, са главно такива, на които живеят българите. Има и други места. Преди една година се говореше за подобни или близки обичаи в Полша, но да не забравяме, че поляците са също славяни, така че вероятно става дума за подобни или близки обичаи, предполага той.
"Всички знаем романа на Брам Стокър за Дракула, знаем какво се случва в неговия роман. Дракула е от Трансилвания – това е влашкият войвода Влад Цепеш, живял през XV век. Знаем как целият свят е луд на тема вампири. Моето виждане е, че може да използваме тази тема, естествено, без да преувеличаваме. Да покажем, че наистина в нашите земи съществуват странни обичаи, които са особено интересни за западното общество", каза известният археолог.
Според него е нужна реклама, а работата на чиновниците по министерствата се свежда до обикаляне на туристическите борси. "На подобни изложения българският щанд обикновено се намира до този на Гърция и Турция и изглежда като мъничка шатра", подчерта проф. Овчаров и допълни, че в рекламата трябва да се стъпи на неща, които да заинтригуват туристите, например митологията.
Археологът коментира и закона за културното наследство. Според него трябва да се узаконят досегашните колекции и занапред да има засилен контрол върху произхода и придобиването на археологически предмети. Необходима е и регистрация на частните колекции, смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!