"Под игото" от Иван Вазов е любимата книга на българските читатели.
Първият български роман, издаден през 1894 г., беше класиран начело на 12-те финалисти в кампанията "Голямото четене" на Българската национална телевизия (БНТ).
На второ, трето и четвърто място са също български книги - "Време разделно" от Антон Дончев, "Тютюн" от Димитър Димов и "Железният светилник" от Димитър Талев.
Според източници от БНТ до началото на снощното предаване в класирането на първо място е бил романът "Тютюн", но в продължение на последните два часа с телефонни обаждания и есемеси "Под игото"е излязъл начело с малка разлика.
По време на двучасовото заключително предаване на живо зрителите гласуваха с телефонни обаждания и есемеси. Преди това от декември до снощи гласуването ставаше в сайта на предаването, по телефон и по пощата.
В студиото книгите финалисти бяха защитавани от своите застъпници, които преди това бяха сторили същото във филмите, продуцирани от БНТ и излъчвани в продължение на шест седмици: Андрей Слабаков („Под игото"), Палми Ранчев („Време разделно"), Иван Кръстев („Тютюн"), Бойко Василев („Железният светилник").
И също застъпниците на следващите книги в класирането:
На пето място - „Малкият принц" от Антоан дьо Сент-Екзюпери (застъпник Георги Лозанов),
6. "Майстора и Маргарита" от Михаил Булгаков (Димитър Стоянович),
7. "Властелинът на пръстените" от от Дж.Р.Р. Толкин (Манол Глишев),
8. "Осъдени души" от Димитър Димов (Милена Андонова),
9. „На изток от рая" от Джон Стайнбек (Петър Пунчев),
10. "Граф Монте Кристо" от Александър Дюма (Фреди Фосколо),
11. „Пътеводител на галактическия стопаджия" от Дъглас Адамс (Любен Дилов-син),
12. „Сто години самота" от Габриел Гарсия Маркес (Севда Шишманова).
В студиото ги допълваха и им опонираха специално поканените: Даниел Вълчев, министър на образованието и науката, главната редакторка на в. „Култура" Копринка Червенкова, Ида Даниел, поетеса и режисьорка, радиожурналистът Васил Върбанов.
Водещият Георги Тенев обяви и други факти от инициативата на БНТ, направена по формата на Би Би Си "The Big Read": Сред първата стотица книги имаше 24 от български автори, сред 12-те финалисти - пет.
Сред стоте с най-много заглавия от българските писатели са Димитър Талев, Димитър Димов и Фани Попова-Мутафова.
Най-често класираният чуждоезичен автор е Ерих Мария Ремарк. Сред книгите за деца и юноши най-много книги има от Астрид Линдгрен и Дж. К. Роулинг.
Кампанията „Голямото четене" започна през октомври м.г. На 21 декември станаха известни заглавията, попаднали в Топ 100. Обявени бяха 12-те романа финалисти, от които българите избраха любимия си.
"Най-доброто на "Голямото четене" е, че в дълбоката река на медийния боклук в това предаване прозвучаха гласовете на умни хора, които говореха за качествени, за сериозни неща", каза тази сутрин по БНТ професор Валери Стефанов от Софийския университет "Св. Климент Охридски"
В конкурса за есе на тема „Романът на бъдещето", организиран от "Голямото четене", наградени с пътуване до Ню Йорк са двама студенти - Калин Василев от Югозападния университет в Благоевград и Борис Борисов от Нов български университет.
За фотография е награден Иво Рафаилов, а за видеофилм - Георги Кръстев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!