70-годишният български театрален режисьор Димитър Гочев е починал днес сутринта след кратко боледуване в Берлин. Това съобщава немският специализиран сайт theaterderzeit.de.
С кончината му европейският театър губи един от най-изтъкнатите си театрали.
Гочев бе известен предимно с работата си в "Дойчес театър" в Берлин, "Фолксбюне" Берлин, на театър "Талия" в Хамбург, в Бургтеатър във Виена.
Димитър Гочев e роден на 26 април 1943 г. в гр. Първомай в семейство на ветеринарен лекар.
Заминава за ГДР през 1961 г. Следва ветеринарна медицина, а по-късно и театрознание в университета "Хумболт" в Берлин.
Ученик е на швейцареца Бено Бесон, доведен от Брехт в неговия театър "Берлинер Ансамбъл" през 1949 г. В продължение на няколко години работи като асистент в берлински театри.
Първата му постановка в Германия е "Женска комедия" от Хайнер Мюлер в Нордхаузен. Режисьорският му дебют в България е с постановката на "Когато гръм удари" на Пейо Яворов през 1972 г.
До 1985 г. работи в театрите на Плевен, Монтана, Русе, Враца, в театър "София" и Бургас.
През 1985 г. е поканен в Кьолн, ФРГ, за да постави "Квартет" на Мюлер и оттогава работи и живее в Германия.
Носител е наградата на германската критика в областта на театъра за режисьор на годината през 1991 г. за постановката му на Стриндберговата "Госпожица Юлия".
Многократно е бил сред победителите в майските "Берлински театрални срещи" - с "Госпожица Юлия" от Аугуст Стриндберг (1992 г.), с "Битката на негъра и кучетата" (2004 г.), с "Иванов" (2007 г.).
За постановката си на "Иванов" от Чехов Гочев отново е обявен за режисьор на годината в Германия през 2005 г.
През 2009 г. в Германия излиза книгата на Петер Щаатсман и Бетина Шютке "Мълчанието на театъра - режисьорът Димитър Гочев", която е и първото систематично изследване на творчеството на големия български режисьор, работещ дълги години в Германия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!