Д жаз музиканти от цял свят ще се съберат през април в Париж за Международния ден на джаза, съобщи Асошиейтед прес.
Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова и посланикът на добра воля на организацията Хърби Хенкок обявиха, че Париж ще е домакин на четвъртия Международен ден на джаза на 30 април.
Хърби Хенкок каза, че организаторите първоначално са разглеждали Париж за домакин заради легендарното място на града в историята на джаза. Терористичните нападения през януари обаче са дали ново измерение на събитието.
"Джазът винаги е бил мост, който свързва хората - каза Хърби Хенкок. - Той не е сектантски, не е на хора от дадена етническа група. Той е за човешките същества. Трябва да осъзнаем кое ни прави еднакви, като в същото време обърнем внимание на това, което ни прави различни".
Ирина Бокова каза, че Международният ден на джаза ще е връхна точка в едногодишното чествана на 70-годишнината на ЮНЕСКО. Според нея в тези бурни времена концерт със звезди от цял свят в централата на организацията в Париж, който ще бъде излъчен в интернет по целия свят, ще изпрати важно послание.
"Джазът не е просто музика. Джазът е за граждански права, човешко достойнство и диалог между културите - каза Ирина Бокова по телефона пред Асошиейтед прес. - Джазът подчертава колко важно е творчеството и свободата на словото".
В концерта в Париж ще участват Хърби Хенкок, Уейн Шортър, Ди Ди Бриджуотър, Даян Рийвс, Ал Жаро, Маркъс Милър от САЩ, китайският пианист А Бу , южноафриканският тромпетист Хю Масакела, ливанецът Ибрахим Маалуф, бразилецът Клаудио Родити, руският саксофонист Игор Бутман, нигериецът Феми Кути, французинът Гийом Пере.
Честването на Международния ден на джаза в Париж ще започне с церемония в кметството, след това ще има образователни програми и изпълнения във всичките 20 района на френската столица. Вечерта в целия град са предвидени над 50 концерта и изпълнения.
Мероприятия за Международния ден на джаза са планирани в почти всичките 196 държави-членки на ООН. Ирина Бокова отбеляза, че популярността на инициативата бързо се е увеличила от лансирането ѝ през 2012 г., когато в нея са участвали около 70 страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!