С представление на “Кавказкият тебеширен кръг” от Б. Брехт, постановка на Ивайло Христов с неговите студенти от НАТФИЗ, днес се открива Седмият "Панаир на младите".
До 6 октомври в Младежкия театър "Н. Бинев" (mlt.bg) се събират млади професионалисти в областта на сценичните изкуства. Програмата поставя акцент върху най-доброто от извънстоличните театри, включва два съвсем нови спектакъла, специално подготвени за фестивала, както и предвижда дискусия за бунта на младите в театъра под мотото „Срещу стената”.
Освен спектакли в селекцията са включени изложба „Ромео и Жулиета” – сюжетна фотография на Гергана Змийчарова, част от едноименния проект включващ нов превод на пиесата дело на Мария Змийчарова, представление на режисьора Петринел Гочев и оригинална авторска музика на живеещият в Канада Димитър Пенчев.
Ще бъдат представяне на три нови пиеси на млади автори: Иван Димитров - „Ще бъде май”, Ованес Торосян - „Малкият Пучи” и Стефан Прохоров - „Братята, това е”.
"Откакто свят светува младостта и бунтът са братя. Няма нищо по-естествено от това младите да не са съгласни, да не са конформисти, да не харесват статуквото, да търсят нови форми, да се обръщат с гняв назад, да рушат стени, да оцветяват паметници, да пеят по барикадите, да пишат поезия върху асфалта, да правят революции – от сексуална до политическа. И най-вече – няма нищо по-естествено от това да търсят своето ново и различно лице.
Ето за тези сърдити, но талантливи млади хора ние правим този фестивал вече седма поредна година. Вече никой не може да ни обвини, че ни липсват първите седем. Ние научихме своите уроци. Днес познаваме нашите млади по-добре, по-лесно ги откриваме, те самите търсят нас, помагаме си, и се вдъхновяваме един друг.
Искаме да извикаме заедно с тях, направо да изкрещим в смачканото лице на скуката и навика – Ние сме тук и ни пука! Добре дошли... и грабвайте чуковете", казва селекционерът на панаира Кремена Димитрова.
Сред очакваните с интерес спектакли са “Момчето от последния чин” – от Хуан Майорга на режисьора Десислава Шпатова в Бургаския театър, “Мечтата на Наташа” – от Ярослава Пулинович, режисьорски дебют на асктьора Ованес Торосян, “Многоклетка” – моноспектакъл на Мариела Станчева по унгарски текстове, “ШиЗи Про” – група за импровизаторски театър и др.
Основен спонсор е Фондация „Америка за България”, подкрепа оказват Министерство на културата и традиционните партньори от „Култура на виното”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!