За част от сградата на бъдещата Национална художествена галерия в центъра на София имало договор между министерството на културата и скандалното заведение "Планет", който бе наречен "престъпен" от министър Петър Стоянович.
На специално свикана пресконференция той се оплака, че не е в състояние да развали този договор, който е за 10 години за месечен наем 3000 лв.
Договорът, в който няма клауза за разваляне, бил сключен от покойния Божидар Абрашев, министър на културата в правителството на Сакскобургготски.
Именно този бил един от големите проблеми пред бъдещата художествена галерия, която доскоро беше наричана "Национален музеен комплекс".
Предишният министър на културата, скулпторът Вежди Рашидов, наричаше проекта "българския Лувър", а днес министър Стоянович го определи за "абсурд, какъвто в живота си не съм виждал".
Според него много голям бил проблемът какви институции да бъдат разположени в сградата, чийто ремонт с европейски пари вече завършва. Много трудно било в министерството да се реши дали в сградата да има една институция или две.
"Смятам, че начинът по който е управляван от предишното ръководството до сега този проект, не прави чест на България", заяви Петър Стоянович.
Той нямало да движи проекта, а щял да го спасява. Ако навреме приключат строителните работи, изсъхнат помещенията и бъде обучен персоналът, галерията може да бъде отворена през есента на 2014 г., обяви Стоянович, след като изброи проблемите и трудностите, с които се сблъсква.
Специално поканеният на пресконференцията художник акад. Светлин Русев разказа, че в продължение на няколко месеца е работил в екип, в който всеки е имал възможност да изложи своите идеи за бъдещия музеен комплекс. И уточни, че музейният комплекс има две направления като функция - да се съхрани и запази изложбеният център и музеят. Заданието е било за цялостен музей, с цялостна структура, който да отговаря на съвременните изисквания.
След дълги обсъждания стигнахме до идеята да се допитаме до Министерството на културата дали ще подкрепи нашите виждания, но основното в тях е за един национален музей и галерия, каза акад. Светлин Русев.
Министърът на културата неприятно се изненадал, че в сградата има все още влага, вследствие на завършващия ремонт.
"Няма яснота за бъдещето на колекциите, които стоят в едни влажни мазета, няма подготвени кадри, които да управляват системата на комплекса, финансирането на южното крило също не е договорено, не е заложена сума за вътрешното обзавеждане - за тези дейности ще са нужни още между 8 и 12 млн. лв.", оплака се още Петър Стоянович.
Общата стойност на проекта е 50 милиона лв., 28 милиона от тях са европейско финансиране, 4 милиона - бюджетно. За догодина - 10 милиона лв., които са прогнозни - могат да бъдат или европейски средства или бюджетни, обясни Петър Стоянович.
В отговор навъпроси той посочи, че ако се смени правителството, той и екипът му ще предадат проекта във вид, който да не попречи на новия министър, да го довърши и да не се срамува от него. "Големият проблем в България, за жалост е, че приемствеността се разбира по един погрешен начин, а тук говорим не за приемственост, а за спасяване", допълни Стоянович.
На въпрос за протестите срещу правителството министърът на културата отговори така: "Много от исканията на протестиращите са справедливи и в голямата си част спасителните мерки на премиера Пламен Орешарски отговорят на тези изисквания."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!