Фм мът Lung Boonmee raluek chat (Чичо Бунми, който можеше да си спомни миналите си животи) на тайландски режисьор с труднопроизносимо име спечели "Златната палма" на тазгодишния кинофестивал в Кан (Festival-Cannes.fr).
39-годишният Апичатпонг Верасетакул използва пътуването си до Френската ривиера, за да осъди суровите ограничения, свързани с цензурата в неговата страна.
Той обясни пред репортерите, че "Чичо Бунми" е иносказание за киното, което също умира или е вече мъртво.
Най-добри актьори в Кан станаха испанецът Хавиер Бардем в Biutiful на реж. Алехандро Гонзалес Иняриту ("Вавилон") и италианецът Елио Джермано в La Nostra Vita (Нашият живот).
Отличието за режисура бе присъдено на френския актьор Матю Амалрик ("Спектър на утехата") за 10-ия му филм зад камерата - "Турне". Той получи и наградата на международната федерация на кинокритиците ФИПРЕССИ, в чието жури бе и киноведът Боряна Матеева от Българската национална филмотека.
Гран при отиде у френския Des Hommes et des dieux (За хората и боговете) на французина Ксавие Бовоа, който разказва за съжителството между християнски монаси и мюсюлманите в Алжир, а южнокореецът Ли Чанг-Донг с "Поезия" взе приза за сценарий.
Наградата на журито бе присъдена на Махамат-Салех Харун от Чад за филма му Un homme qui crie.
В главна героиня на церемонията по награждаването се превърна отличената за най-добра женска роля Жулиет Бинош.
Популярната френска актриса играе във филма на иранския режисьор Абас Киаростами Copie Conforme (Точно копие).
Онова, което чувстваш зад камера, която те обича, е най-прекрасното чудо от всички, каза тя, благодарейки му от сцената, просълзена от вълнение.
Жулиет Бинош носеше и табелка с името на иранския режисьор Джафар Панахи, който се намира в затвор в Техеран.
Надявам се, че той ще бъде тук догодина, каза още актрисата, която се разплака заради положението на творците в Иран и на пресконференцията при представянето на филма й по-рано през седмицата.
Затвореният вече трети месец Панахи тези дни е започнал гладна стачка, за да протестира срещу условията на задържането си.
Той е поискал "контакт със семейството си, адвокат след 77 дни и безусловно освобождаване след процес", пояснява съпругата му пред опозиционен уебсайт.
Режисьорът се заклел в киното, че няма да се откажа от гладната си стачка, като единствената му молба е да предадат тялото му на неговото семейство, за да го погребат, където искат.
Очаква се Панахи да остане в затвора още два месеца. Задържането му попречи да се включи в журито, което определя носителя на "Златната палма".
49-годишният Джафар Панахи, който открито подкрепя опозицията срещу президента Ахмадинеджад, бе арестуван в началото на март в дома си в Техеран заедно с още 16 души. 14 от тях, вкл. жена му и дъщеря му, бяха освободени няколко дни по-късно.
През април от Министерството на културата и ислямското напътствие съобщиха, че според силите за сигурност ставало дума за "случай, свързан с националната сигурност", тъй като режисьорът подготвял филм за протестите срещу режима след преизбиране на президента Махмуд Ахмадинеджад през юни м.г.
Режисьорът принадлежи към "новата вълна" в иранското кино и е по-известен в чужбина. Сред наградите, които е получил на престижни европейски фестивали, са "Златен лъв" от Венеция 2000, "Сребърна мечка" от Берлинале 2006, награда на журито в Кан 2003, "Златен леопард" от Локарно 1997, "Златна камера" за дебют от Кан 1995.
Петиция за освобождаването му подписаха холивудски знаменитости като Стивън Спилбърг и Мартин Скорсезе, Робърт де Ниро и Робърт Редфорд, Франсис Форд Копола, братя Коен, Анг Лий, Майкъл Мур и Оливър Стоун.
Отново политика на наградите в Кан
Сред лауреатите на тазгодишното издание са Апичатпонг Верасетакул, Матю Амалрик, Хавиер Бардем, Елио Джермано и Жулиет Бинош, която отново спомена отсъстващия Джафар Панахи
24 май 2010, 00:05
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!