Ч овек със забит железен нож между ребрата е открит при разкопки до църквата "Св. архангели Михаил и Гавраил", информират от община Несебър.
Гробът е от XVII век. Възможно е това да е криминален случай или ножът да е бил забит след смъртта на погребания с цел предотвратяване на завръщането му сред живите – т.нар "вампирясване".
Преди няколко дни погребение с извършен ритуал против вампирясване археолози откриха и при разкопките на Акропола на Перперикон.
Учените са се натъкнали на мъжки скелет със забит в лявата част на тялото палешник. Предполага се, че гробът е от XIII или XIV в.
Според археолога Николай Овчаров гробът е "близнак" на открития преди повече от година подобен в Созопол.
Тепърва предстои да се направят повече проучвания и изследвания, посочи още специалистът.
Последните няколко дни се очертаха и гробове вероятно по-ранни от XIII век, косвено доказателство, че и църквата "Св. архангели Михаил и Гавраил" в Несебър е построена върху по-ранен храм. Тяхното проучване предстои.
Намерен е и гроб на дете от XIV век, погребано в ковчег, залят отгоре с вар. Това се е практикувало при жертви на чумни епидемии, като по този начин се е целяло да се спре разпространението на заразата. Все още не е установено коя точно от няколкото вълни на чумни епидемии през XIV век е покосила и част от жителите на средновековна Месемврия.
Целта на археологическите проучвания в църквата "Св. Йоан Кръстител" в стария Несебър е да се разкрият основите на храма, след което те да бъдат укрепени.
Мястото, на което е издигната църквата през Х век, дълго време преди това е било средоточие на религиозния култ.
Тук през края на IV – началото на III в.пр.Хр. е бил построен езически храм. Все още не е установено на кое божество е бил посветен. Интерес представлява един надпис, открит в църквата, в който се споменава, че тук е погребан капитан–лейтенант Полозов, от руския императорски флот, служил на корветата "Олга". Тя е взела участие в руско-турската война от 1828-1829 г., завършила с разгромна победа на Русия. По време на тази война Месемврия е превзета от руските войски.
Археологическите проучвания през лятото на 2013 г. по проекта "Вяра в Несебър" са съсредоточени в две църкви – "Св. Йоан Кръстител" и "Св. архангели Михаил и Гавраил".
Археологическият екип включва Тодор Марваков, музей "Старинен Несебър" и д-р Мартин Гюзелев и Константин Господинов от РИМ – Бургас, като финансирането е осигурено от община Несебър и музей "Старинен Несебър".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!