П редставителки на кралските фамилии на Норвегия и Холандия откриха в норвежката столица изложба с творби на двама велики художници от края на XIX век - норвежеца Едвард Мунк (1863-1944 г.) и холандеца Винсент ван Гог (1853-1890 г.), предаде ТАСС.
Норвежката кралица Соня и холандската принцеса Беатрикс отвориха вратите на музея на Мунк за любителите на живописта, които могат да очакват един наистина кралски подарък.
Експозицията "Ван Гог + Мунк", която може да се види до септември тази година, включва 75 картини и 25 наброски на двамата знаменити художници. 40 от произведенията на Ван Гог са предоставени за изложбата от музеи в Амстердам, Ню Йорк и Париж.
През 2013 г. в Норвегия беше отпразнувана 150-ата годишнина от рождението на великия експресионист, прочул се по цял свят с изразителните си творби, сред които най-известни са "Болното дете", "Мадона" и, разбира се, "Викът". Феноменалният успех на юбилейната ретроспектива убеждава ръководството на музея да създаде нов и необичаен формат на изложбата, който да привлече и най-взискателните зрители.
Въпреки че Ван Гог е само с 10 години по-възрастен от Мунк, а също, че и двамата художници живеят в Париж в края на 80-те години на XIX век, те никога не са се срещали. Периодът на разцвета на творчеството им също не съвпада. Докато Ван Гог достига върха на таланта си в края на 80-те години на XIX век, работейки много и стремително, сякаш надпреварвайки се с настъпващата болест, довела до кончината му на 37-годишна възраст, Мунк едва през 93-та година - три години след смъртта на Ван Гог, започва да рисува "Викът" и "Мадона", благодарение на които получава световно признание.
Смята се, че Ван Гог никога не е виждал картините на Мунк.
Норвежецът обаче внимателно е изучавал работите на своя предшественик, което е повлияло на техниката му, и на избора му на сюжети. Това се вижда особено ясно в по-късните му работи, създадени в края на второто десетилетие на XX век.
Двамата художници са обединени от някои аспекти на биографиите им. Те се борят мъчително с болести, изливайки на платното завладяващите ги мрачни емоции.
Докато експертите не са единодушни за болезненото психично състояние на Ван Гог, поставяйки сред възможните диагнози епилепсията, шизофренията и различните психопатии, то болестта на Мунк е била установена доста точно още от лекуващите го лекари. Те му поставят диагнозата маниакално-депресивна психоза, която днес е прието да се нарича биполярна депресия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!