Чипровските килими влизат в Националната листа на нематериалното културно наследство по Националната система "Живи човешки съкровища - България".
Новите попълнения за 2012 г. бяха обявени днес в Министерството на културата.
Заместник-министърът Митко Тодоров връчи грамоти за принос в развитието и популяризирането на традиционната култура на представители на всичките 22 номинирани кандидатури.
Организациите, издигнали одобрените пет от тях, получиха и парична награда за изпълнение на част от дейностите за съхранение, предаване и популяризиране на нематериалното културно наследство.
По проекта "Чипровски килими" са отличени женска фолклорна група от Чипровци, област Монтана, и читалището "Петър Богдан - 1909".
Също в сферата на традиционните занаяти, домашните дейности и поминъци - за дървообработване и дърворезба, са наградени Стефан Алексов Петров от село Ломница и читалище "Братство-1869" - Кюстендил.
Две от петте нови попълнения в Националната листа на нематериалното културно наследство са в сферата на традиционното пеене и свирене - фолклорната група "Добърски баби", пазители на традиционния обред "Водици", към читалище "Просвета-1927" в с. Добърско, Разложко, и Духовата музика "Дунавски ритми" към читалището "Развитие-1926" в с. Антимово, Видинско.
В листата влизат и сурвакарски групи от 31 селища в Пернишко - по проекта "Народният празник Сурва (Васильовден) в Пернишко" на Регионалния исторически музей в Перник.
"Не носим винкели, но подаряваме на заместник-министъра Митко Тодоров току-що излязлата книжка с пернишки вицове "Винкел и пуканки" - трябва да поддържаме и хумористичния фолклор", каза на церемонията кметът на Перник Росица Янакиева.
Извън "протокола" беше и спонтанното изпълнение на добърските баби.
Те нарушиха сценария и така тържеството, вместо с речи, започна с песни и наричания.
Националната листа се попълва на две години - от 2008 г.
След приключването на процедурата започва подготовката на българската кандидатура за Представителната листа на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
Системата "Живи човешки съкровища" е създадена в изпълнение на Конвенцията за нематериалното културно наследство, приета от ЮНЕСКО през 2003 г., припомниха от МК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!