Нъ ълно възможно е скандал да се развихри около новия роман на Алек Попов "Сестри Палавееви в бурята на историята".
Това беше една от прогнозите, които прозвучаха снощи при премиерата на първата част на третия роман на писателя, който неизмененно има шумен успех сред читателите през последните 15 години.
Издателство "Сиела" рекламира "Сестри Палавееви" като
"Първият партизански роман, написан след края на комунизма!"
Поетите Бойко Ламбовски и Ани Илков отбелязаха снощи, че успехът на книгата сред по-възрастните читатели, които знаят и помнят какво значи "партизански роман", е сигурен. Не е възможно да се предвиди как ще я посрещнат младите читатели, за които убийствената сатира може да остане неразбрана.
Миналата неделя телевизионният водещ Кеворк Кеворкян каза, в качеството си и на литературен критик, че "това е най-скандалната книга на прехода, че сатирата в
нея е опустошителна и е разбила безпардонно мита на партизанското
движение у нас".
"Ако “Сестри Палавееви” беше
написана в "соцгодините", Алек Попов със сигурност щеше да получи
присъда", с изумление и възхищение призна Кеворкян.
Алек Попов изрично отбелязва, че тази история му е хрумнала отдавна, но книгата не е можело да бъде написана нито преди 25, нито преди 10 години. Признава, че като дете е чел "Митко Палаузов" и "Овчарчето Калитко" като чисто приключенски романи.
Но по-късно е чел и две от малкото, още навремето признати за почтени книги на тази тема - "Леваневски" (1980) и "Дед или разгромът" (1990) от Давид Овадия.
Първите читатели определят романа "Сестри Палавееви" и като "палав", "бурлеска", "пародия".
Но се съгласяват, че в основата на разказа са заложени ясни социални и психологически български реалности.
Като тези, например:
В Патаринската чета, в която през 1943 г. пристигат двете красиви руси 18-годишни близначки от елитната софийска Първа девическа гимназия има - ..."към 19 партизани. "Към" ще рече, че някои от тях се връщаха по селата си, като ги навалеше дъжда и им домилееше за невестите, ту, след като същите тези невести им надуеха главите, отново хващаха гората... Всички, без изключение бяха обути с цървули. Повечето носеха рунтави калпаци , мяркаха се два-три каскета и една лесничейска фуражка. Мнозина бяха с потури, един беше избягал със сватбарския си костюм, друг с войнишката си униформа. Въоръжението ми се състоеше от четири карабини, едно чифте и една кремъклийка, с общо 44 патрона, от които 13 за системата "Манлинхер", но самият манлинхер не беше наличен..."
Това формирование има амбицията да се нарича "Първа Гвардейска Старопланинска Дивизия", а някои герои носят партизански имена като "Гробокопач на капитализма", "Ленин", Медвед", "Екстра Нина", "Пирон", "Храста"...
След разгрома на четата, гибелта на всички и разкриването на истината за всеки от тях оцеляват само близначките. Действието се пренася десет години по-късно, точно когато умира Сталин. Тогава едната красавица е майор Кара Палавеева от Държавна сигурност, а другата, която уж е загинала геройски и на нейно име - Яра Палавеева - е кръстена къса никаква уличка в София, всъщност е Яра Финеган...
Втората част на романа се очаква да излезе до края на годината.
"Сестри Палавееви" е първият нов български роман, издаден и като аудиокнига на диск. Триста и петте страници текст чете - за 480 минути - актьорът Стоян Алексиев.
Алек Попов (alekpopov.net) е роден в София през 1966 г. Автор е на популярните романи "Мисия Лондон" и "Черната кутия", за които е получил редица награди. Издал е и сборниците с разкази "Зелевият цикъл", "Мръсни сънища", "Ниво за напреднали", "Митология на прехода", "Спътник на радикалния мислител", "Телесни плевели". Романите и разказите му са преведени на 15 езика.
Новият скандален роман на Алек Попов
"Сестри Палавееви" не можеше да бъде написана нито преди 25, нито преди 10 години, каза на премиерата писателят
12 април 2013, 12:50
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!