Нощ на музеите с изкуство, ретро и... бира
Дълги опашки се извиха от 18 часа та чак до след полунощ пред музеите в София на 18 май   
Източник: БГНЕС
3

За девети път България официално участва в Eвропейската Нощ на музеите (nuitdesmusees.culture.fr). Този път само в София се очаква над 150 хиляди души да се възползват от поканата в нощта на събота - 18 май, а се включват и Варна, Смолян, Пазарджик, Стара Загора, Кюстендил, Чипровци, Русе, Плевен, Сливен, Благоевград, Монтана, Перник, Троян.

Този път в Европейската нощ участва и Пловдив, който първи, през 2005 г. постави началото на подобна празнична нощ, но я прави в края на септември.

Навсякъде посещенията са безплатни и работното време е удължено до полунощ.

От 2005 г. насам Европейската нощ на музеите е под егидата на Министерство на културата и Френския културен институт.

Над 30 музея и галерии в София ще работят за всички, които искат да разгледат експозициите в една нощ. Организират се игри с награди за най-всеобхватно обикаляне по музеите. Обикновено музеите и галериите са с работно време от 18 до 24 ч., а някои остават "будни" и след полунощ.

Столичната община организира специален транспорт - от 18 ч. пред Националната художествена галерия ще има автобус, който да откара желаещите до Музея на социалистическото изкуство в "Дървеница" и до Националния исторически музей в Бояна.

В "Дървеница" експозицията "Социализъм - интернационализъм. Политически плакат 1945 г.- 1953 г." включва пропагандни произведения от България, Китай, Полша, Унгария, Румъния и бившия Съветски съюз. Там ще има също Концерт на Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" (от 19,30 ч.) и прожекция на "Най-доброто от НЛО" (от 20,30 ч. на открито).

В Националния исторически музей новооткритата изложба "Спасените букви - прослава на Кирилицата" е за ролята на България за спасяването на Кирило-Методиевото дело. Там е един от главните акценти на започналия "София хартиен арт фест".

На специална "хартиена" улица ще бъдат разположени павилиони на художници и приложници, различни издателства, а изложбата "Изкуството на ръчната книга от цял свят" надхвърля обичайните представи за книгата.

Хартиеният фестивал се включва в Нощта на музеите с 18 отправни точки на различни места в столицата. Едно от тях е  Софийската градска художествена галерия, която акцентира върху спецификата на хартиеното изкуство през призмата на традициите в различни култури по света.

В нощта на 18 май посетителите ще могат да посетят Националната художествена галерия след реставрацията на Големия салон, където има ретроспективна изложба на Георги Баев и неизвестни платна на Ярослав Вешин. Там от 20 ч. ще има танцов спектакъл на студио Vaya, а от 22 ч.ще звучи камерна музика.

Назад във времето към късноантична Сердика връща на 18 май Националният археологически музей. Ще бъде показан опит за триизмерната възстановка на Улпия Сердика, направена на базата на почти 90-годишните археологически и исторически изследвания. Досегът до всекидневния живот в градовете на Римската империя, сред които е и Сердика, ще бъде обогатен с оригинални рецепти и кулинарни деликатеси. Освен това, музеят ще представи и изложбата "Коприна и сребро", която ще запознае посетителите с облеклото на българите от края на 19-и и началото на 20-и век.

Както и друг път в Националния политехнически музей ще има демонстрации, свързани с интересни и неочаквани свойства на материалите, както и на все още работещи ретрокомпютри.

Съвременното изкуство е застъпено на изложбите "Живот. Мечта" на Боряна Венциславова и "ФотоЕвиденс", акцентираща върху нарушаването на човешките права, несправедливостта и подтисничеството, в "Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство".

Гвардейският представителен духов оркестър ще посреща гостите на Националния военноисторически музей. Там любителите на укрепените отбранителни военни съоръжения могат да се включат в изработването на 3D модели на средновековните български крепости Кракра (Перник), Асеновата (Асеновград) и римската крепост Кастра Мартис (Кула, Видинско).

Публиката може да разгледа най-новата изложба на Националния военноисторически музей "Измерения на храбростта", която възкресява имената на храбреци от Българската армия.

Криптата на храма "Св. Александър Невски"
  ще покаже обновената си експозиция на християнското изкуство.

С изложбата "Как ще спреш ти мене - волната" Националният литературен музей ще отбележи 120-годишнината от рождението на Елисавета Багряна.

В контекста на кандидатурата си за Европейска столица на културата през 2019 г. София ще се включи в Нощта на музеите с изложбата "София и останалите европейски столици", разположена на Моста на влюбените до НДК.

Във Варна ще бъде открита изцяло обновената експозиция в Каменната зала на Археологическия музей.

В Пловдив ще бъде представена изложбата "Античният форум на Филипопол".

В в Историческия музей в Чипровци ще бъде показан за първи път пред публика оригинален екземпляр от първото издание на "Неделник" на Софроний Врачански от 1806 г.

На площад “Александър Батенберг” ще бъде издигнат Музей на бирата – Staropramen, който ще посвети посетителите в някои от тайните на чешкото пивоварство. Музеят ще бъде разположен на специално изградена 15-метрова улица Staropramen, а проектът е вдъхновен от атмосферата на Прага. Музеят на бирата ще отвори врати в събота в 18:00 ч. ще приема до малките часове на нощта, ще очаква гости и в неделя, от 10 до 19 ч.

Ето и още акценти от програмата в София:

В Софийска градска художествена галерия могат да се видят изложбите "Другото око: Горгони в депото или Апокалипсис сега”, "Послания от светлина", "Арени - един живот между много малките пластики и живописта" - 90 г. от рождението на Петко Бончев. Там в 18 ч. ще започне концерт на Камерния ансамбъл "Софийски солисти”.

В Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН са подредени изложбите "120 години Народен музей", "Записани в книгата на живота" и "Кръстът в еврейската култура", ще има музика в изпълнение на студенти и ученици, а от 19 ч. – шоуто "Блажно наддумване" с участието на Николай Кенаров и Илия Атанасов.

Атракции или просто приятно прекаране са подготвили и Vivacom Art Hall (бившата телефонна палата), Информационият център на ЕС, Гьоте Институт, Изложбена зала "Архиви", Съюзът на българските художници на ул. "Шипка" 6, галериите "Академия", "Средец", "Арте", "Ракурси", "Юзина", "Райко Алексиев" "Аросита", "Париж-Москва", "Арт Алея" и мн. други.

Вижте пълната програма за цялата страна в сайта на Министерството на културата.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 9 минути

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 41 минути

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 9 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 10 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 10 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 11 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 11 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 12 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 12 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 13 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 13 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 13 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 14 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 14 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 14 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си