Р егионалният исторически музей в Добрич ще представи в изложба "Познанието на най-древната цивилизация" в София образци на най-старото обработено злато в света, съобщиха от културния институт.
Експозицията, в която участват с артефакти и други регионални музеи, се открива в галерията "CREDO BONUM" утре.
Добричкият музей показва 12 находки, открити на западния бряг на Дуранкулашкото езеро.
Там археологическа експедиция установява през 1978 година селище от късната новокаменна епоха, обитавано от най-древното население в района на Западното Черноморие и Долния Дунав, посочват от музея.
Сред най-ценните експонати е златна спирала за коса, открита в най-големия праисторически некропол в света край Дуранкулак, информира археологът Тодор Димов.
По думите му накитът е датиран около 4600 г. преди Христа и е по-древен от известните най-стари находки от металургично обработено злато.
Сред представителните артефакти в колекцията е и огърлица от златни мъниста и полускъпоценния камък халцедон, изработена с висок естетически вкус, както и златен антропоморфен амулет.
В експозицията ще може да се види и глинена женска фигурка с пиктограма между гърдите, датирана от средата на каменно-медната епоха.
Археологическият комплекс "Дуранкулашко езеро" е хронологичен и културен еталон за района на Западното Черноморие, Долния Дунав и Добруджа от последната четвърт на шестото хилядолетие преди Христа до края на Първото българско царство, посочват от музея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!