Първият филм за Алиса и нейните приключение е късометражен и датира от 1903 г.
Наскоро копието бе възстановено от Националния архив на Британския филмов институт (BFI) и показано в рамките на панорама с други версии по класическата творба.
Дебютната поява на Алиса на филмова лента е само 37 години след публикуването на книгата и осем години след раждането на киноизкуството.
Режисьори са Сесил Хепуърт и Пърси Стоу, които са работили по оригиналните илюстрации на сър Джон Тениъл.
Съпругата на Хепуърт е ангажирана за ролята на Червената царица, а самият той играе... жабок лакей.
Секретарката на продукцията Мей Кларк пък се превъплъщава в Алиса.
На екрана се изявяват дори домашните любимци на фамилията - куче и котка (в ролята на Чешърския котак).
Оригиналното времетраене на филма било само 12 минути, но и това било рекордна продължителност за времето си.
До наши дни, за съжаление, оцеляло само едно непълно копие и днес версията, която може да се гледа онлайн, е дълга малко над девет минути.
Лентата, която попаднала в националния архив чрез провинциално кино, била силно повредена от водата и въпреки усилията нямало как да бъде напълно възстановена.
На екрана са разиграни няколко сцени от книгите за Алиса, като от публиката се очаквало да е запозната не само със сюжета, но и с илюстрациите.
Най-важният епизод, който се смята за изгубен безвъзвратно, е срещата на Алиса с великанска кукла в градината.
Филмът не е изцяло черно-бял - за различните сцени са използвани кафяви, сини или червени нюанси, т.нар. виражиране.
По повод премиерата на новата "Алиса", режисирана от Тим Бъртън за студията "Дисни", от БФИ направиха панорама и с други екранизации.
За най-правдива от тях се смята копродукцията на Великобритания, САЩ и Франция от 1949 г.
През 1933 г. в Холивуд са заснели първия пълнометражен филм по книгите, в който участват звезди като Гари Купър и Кари Грант - маскиран като Лигавата костенурка.
На 7 януари 1934 г. във в. "Ню Йорк таймс" самият прототип на героинята - Алис Лидъл, цитирана с името на съпруга си, г-жа Реджиналд Харгрийвс, изразила възхищение от тази творба и я определя като "революция в историята на киното".
Същият вестник днес пише, че основният творчески двигател на този проект е не толкова режисьорът Норман Маклеод, а сценографът Уилям Камерън Мензис, работил също по "Багдадския крадец" и "Отнесени от вихъра".
Той е и съсценарист, заедно с Джоузеф Манкевич.
Режисьорът Джонатан Милър е направил свой вариант за телевизия Би Би Си през 1966 г. с участието на Джон Гилгуд и Питър Селърс.
В Източна Европа своя екранизация в края на 80-те прави прочутият чешки куклен аниматор Ян Шванкмайер. Във филма му, озаглавен Něco z Alenky, има и елементи от игралното кино.
През 1985 г. Иън Холм (Билбо Бегинс във "Властелинът на пръстените") изпълнява в Dreamchild ролята на Чарлз Доджсън, както е истинското име на автора - математика Луис Карол.
Обитателите на Страната на чудесата били изработени в кукленото ателие на Джим Хенсън, а тази версия минава за най-мрачната, страховита филмова трактовка на историите за Страната на чудесата.
Филм за Луис Карол се зае да снима и Мерилин Менсън, като неговият избор за малката Алис беше супермоделът Лили Коул.
Тя е известна с детското си излъчване, а наскоро я гледахме и в "Сделката на доктор Парнасъс".
Рокзвездата, който си е дал ролята на писателя, определя проекта Phantasmagoria - The Visions Of Lewis Carroll като "арт хорър".
Дори съветският бард Владимир Висоцки е писал песни по "Алиса в Страната на чудесата" - за радиомюзикъл по приказката в средата на 70-те.
Към културното наследство на бившия СССР спада и футуристичната фантастика от Кир Буличов "Момиченцето от Земята".
Героинята там също се казва Алиса, но Селезньова (кръстена на дъщерята на писателя) и живее в бъдещето, като при космическите си пътешествия се среща с невероятни извънземни същества.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!