"Пр риж 1900" e изложба на 141 произведения от колекциите на парижкия музей "Пти Пале" (petitpalais.paris.fr), която ще бъде открита в Националната галерия за чуждестранно изкуство (НГЧИ) от 26 октомври до 13 януари 2013 г., когато галерията ще бъде затворена заради строежа на бъдещия голям музей.
В седем зали ще я допълват произведения от френската колекция на Националната галерия.
Изложбата "Париж 1900" е най-голямата изложба на чуждестранно изкуство, организирана в България. Тя е едно от най-престижните културни събития, организирани от Франция в България след представянето на пълната колекция скулптури на Едгар Дега (2010-2011) и Архивите на Планетата от Музея "Aлбер-Кан" (2011-2012).
Републиканските произведения на Aлфред Рол и Анри Леви са сред избраните експонати наред с картините на Ернест Рену, обезсмъртяващи Париж от времето на Бел епок. Пиер-Огюст Реноар, Шарл Жирон и Антонио Ла Гандара изобразяват "Парижанката", а скулптурите на Антоан Бурдел и Огюст Роден пресъздават жените "от края на века".
Парижите спектакли са пресъздадени от Фернан Пеле, Леон Комер и неговия известен "Пиеро" и от великолепния портрет на Сара Бернар, обезсмъртена от Жорж Клерен.
Приложното изкуство - изящни предмети във всекидневието - е илюстрирано с каната "Опиянение" от Александър Шарпантие, със сервиз за вино от Жан Бафие, с известния стол с подлакътници от Ектор Гимар или дръжката на бастун от Франсоа-Рюпер Карабен.
Жан Кариес, Пиер-Адриен Далпейра и Ернест Шаплен разкриват красотата на художествената керамика, а Виктор Пруве, Емил Дере и Андре Жил разказват за "Възрастите на живота". Рене Лалик и Морис Дени илюстрират "Обновяването на църковното изкуство".
Художниците от групата "Наби", представени от Едуар Вюйар, Морис Дени, Феликс Валотон и Пиер Бонар, са силно повлияни от идеите на Пол Гоген и от нашумелите по онова време японски цветни гравюри. Набистите обожават колорита, опростяват формата, стилизират всекидневието.
Изложбата се допълва с редки и ценни документи, отнасящи се до Световното изложение през 1900 г., както и с картини на големи български художници, участвали на Световното изложение и получили високи отличия. Уредниците от "Пти пале" решиха да включат и произведения от френските колекции на Националната галерия за чуждестранно изкуство в София.
Френският институт в България организира допълнителна програма, съпровождаща събитието: Цикъл лекции от изкуствоведите - уредници в Пти пале, организирани от Френския институт в България и Ателиета за деца и юноши, организирани от фондация EasyArt (Станка Желева и Адриан Вела).
Пред Националната галерия за чуждестранно изкуство ще бъдат представени плановете на "българския павилион", за да се изтъкне участието на България във Световното изложение през 1900 г., а много фотографии от епохата показват как е изглеждала сградата отвън.
Филмът на братя Люмиер "Париж 1900", заснел посетителите на изложението и субтитриран на български език, ще бъде прожектиран в Галерията за чуждестранно изкуство през цялото времетраене на изложбата.
Президентът Росен Плевнелиев, министърът на културата Вежди Рашидов и министърът по европейските въпроси на Франция Бернар Казньов, ще открият изложбата на 25 октомври в присъствието на министри на културата от Югоизточна Европа, на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова и на посланика на Франция Филип Отие.
Бюджетът на изложбата възлиза на 130 000 евро. Финансиран е от Френския институт в България, от банката Креди Агрикол в качеството й на меценат на културата и от Министерството на културата.
"Пти Пале" е музей за изящни изкуства на Парижката община (Musée des Beaux-Arts de la ville de Paris).
Малкият дворец (фр. Petit Palais) е строен за изложбен павилион по време на Световното изложение през 1900 г. В музея са събрани произведения на гръцкото, римското и египетското изкуство, изящни предмети от Средновековието и Ренесанса, колекции книги и порцелан, картини на холандски и фламандски художници от 16-и и 17-и век, мебели и гоблени от 18-и век, произведения на френски художници от 19-и век.
Най-голямата чуждестранна изложба в България
"Пти Пале" - Музеят за изящни изкуства на Парижката община показва в София 141 произведения в изложбата "Париж 1900" от 26 октомври до 13 януари 2013 г.
24 октомври 2012, 13:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!