Н ад 150 представления, музикални изпълнения и изложби, “отворени врати” и театрални срещи ще се случват по време на Нощта на театрите (15 ноември) едновременно в 11 български града и 11 европейски държави.
В България това са София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Русе, Хасково, Шумен, Благоевград, Сливен, Смолян и Ямбол.
Символичното „отваряне” на Нощта ще се случи точно в 11:00 ч. с „отворени врати” в Народен театър „Иван Вазов” и в Софийска опера и балет.
Среща-разговор с актьорите от „АРТ" ще има в Сатиричен театър „Алеко Константинов”, а разходки зад кулисите – в Драматичен театър „Никола Вапцаров” Благоевград и Родопски театър Смолян.
Истински театрален маратон с множество събития и театрални срещи ще има и в Драматичен театър „Стоян Бъчваров” Варна.
А жителите и гостите на Пловдив могат да присъстват на открита репетиция в пловдивския театър.
В Смолян Нощта ще започне с факелно шествие.
Много от съдържанията са с вход свободен, в повечето театри цените на билетите са преференциални.
Над 1500 творци от различни театрални стилове стават част от инициативата. Те ще представят своите продукции в над 80 локации (театрални зали, галерии, кина, клубове) в 11 града.
На 15 ноември театрите и залите в градовете участници ще бъдат символични домакини на европейската платформа и ще се присъединят към 6-годишната традиция на редица европейски градове да показват театралното изкуство в големи мащаби и събрано в рамките на няколко часа.
Форматът на инициативата няма аналог в България. Именно по-различното „случване” я прави достатъчно очаквана, изпълнена с мистичност и много интересни за театралните почитатели събития и форми.
Втората Нощ на театрите ще е "подвластна" и вдъхновена от любовта - онази необяснимата, необятната, истинската, изгарящата, непоколебимата, нестихващата, безспирната, преодоляващата, вихрената, мигновената и вечната любов, която ни осмисля и ни свързва с театъра.
Откъде тръгна всичко?
Зад идеята Нощ на театрите стои Елеонора Роси от Франция. Пилотното издание на проекта се случва през 2008 г. в Хърватска. Инициатор е Детският театър в Дубрава (Children’s Theatre Dubrava) и Театър Шибеник (Šibenik Theatre). Форматът още с първото си издание събира хиляди почитатели и няма как да не стане по-мащабен и международен през следващите години. В Хърватска се превръща в национално събитие, в което участват всички значими хърватски театри и театрални трупи. Поетапно към инициативата се включват Босна и Херцеговина, Черна гора, Словакия, Австрия, Словения, Германия, Испания, Белгия, Чехия и за първи път тази година и България.
Случването на инициативата е съобразен със спецификата и очакванията на публиката и има своите специфики: в испанската столица, например, театралните зали в града предлагат намалени билети за определени представления, а преоблечени в костюми артисти играят на открито, като част от уличната театрална програма; в Берлин - културните институции са отворени до късно и предлагат много кратки продукции на посетителите, така че да имат възможността да посетят и видят повече представления.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!