В ъпреки лавината от нови технологии, които заляха композиторите и публиката в края на миналия век и запознанството с фолклорни мотиви от различните краища на света, аз предпочитам по-проста хармонична линия, която винаги може да бъде обогатена.
Това каза композиторът Енио Мориконе в София във връзка с промените във филмите и музиката през 20-и и 21-ви век. Той даде пресконференция днес в музикалното училище, ден преди концерта си в "Арена Армеец" в София.
За концерта си утре вечер Маестрото посочи, че ще има няколко пиеси, които публиката не познава. В една от пиесите е
включено изпълнение с характерния български инструмент - кавал, с участието на Теодосий Спасов.
Концертът ще бъде изпълнен с българските музиканти от хора и оркестъра на Класик ФМ радио.
"Работим с един добър оркестър. Музикантите от него след първоначалното си смущение и може би притеснение от мен, влязоха в режим и наистина се справят отлично. Чух също така и хора, така че стискам палци (показва италианския жест за това - бел.ред.) утре на концерта всичко да мине много добре. Все нещо може да не потръгне, публиката със сигурност няма да го забележи, но ще го забележа аз и ще се нервирам", казва композиторът.
Той посочи, че не идва за първи път в България, тъй като е работил по няколко филма тук, но фактът, че досега не е получавал покана да изнесе концерт, леко го е огорчавал. На няколко пъти открои работата си с Виктор Чучков, който по думите му свири великолепно, а като човек е почтен и добър.
Като носител на "Оскар" за цялостно творчество, Мориконе отбеляза, че не по-малко важни са му останалите присъдени награди, но
най-голямо значение в морален план отдава на почетните отличия, връчени от италианските президенти.
За своята неспираща енергия роденият в Рим музикант сподели, че обикновено вечер ляга много рано - не по-късно от 22 ч., а сутрин става в 4 ч. Преди да започне работа си прави разходка вкъщи, излиза да си купи вестник, изчита го и след това започва да твори.
Аз съм над 85 години, но е факт, че не си чувствам годините,каза Мориконе.
За да композирам, може би трябва да се откажа от концертите, и понякога съм принуден да го направя, ако искам да творя, отбеляза композиторът. За хармонията с оркестъра, Мориконе коментира, че като диригент иска музикантите да следят всеки негов жест, защото е възможно да интерпретира.
Това е много сложно изкуство - композиторът превъплъщава музиката си на хартия, после диригентът напътства музикантите, които със своите инструменти трябва да възпроизведат музиката, а накрая публиката да възприеме звученето, така както композиторът го е замисли. Тъй като аз съм диригент на моите композиции, трябва да знаете, че слушате музиката такава, каквато аз съм я създал, каза Мориконе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!