Кампанията ще премине под надслов "Авторите, за които можеше и да не сте чували" и ще продължи до края на май.
"В момент, в който по-малките читатели у нас обръщат внимание по-скоро на сюжетите и героите в книгите, решихме да насочим погледа им към това колко важна всъщност е фигурата на автора, на разказвача като създател на истинска магия от думи", казва Александър Кръстев от сайта azcheta.com.
"И понеже като че ли пазарът толерира най-вече американските автори на книги за подрастващи, най-естествено е да потърсим майсторите сред европейските разказвачи и да ги изведем на преден план поне за няколко седмици", допълва Валентина Стоева, главен редактор на сайта detskiknigi.com.
Читателите ще могат да се запознаят както с любопитни подробности от биографиите на писателите, така и с рецензии на издавани у нас техни книги. Мнение за тяхното майсторство ще дадат и преводачите, които имат нелека задача да пренесат словото им на български език.
Сред представените автори в рамките на Месеца на европейските разказвачи ще бъдат както добре познати имена като Хенинг Манкел, Михаел Енде, Мария Грипе, така и нови за българската публика писатели като Тимоте дьо Фомбел, Ева Ибътсън, Марко Зимса и др.
Първата книга от кампанията е на шведската
авторка, носител на Андерсенова награда, Мария Грипе. Позната е на милиони деца по целия свят, а отскоро творчеството й се среща
и на българския пазар. "Книга за Хюго и Юсефин" разказва историята на
две деца и техните вълнения в процеса на порастването.
Най-логично за тази кампания бе партньорството с издателска къща "Емас", които издават поредиците "Европейски разказвачи на XX/XXI век" и "Големите разказвачи на XX/XXI век", разкриват още организаторите.
Месецът на европейските разказвачи ще протече и с кампания във "Фейсбук", а за по-запалените читатели са предвидени и игри с книжни награди.
В рамките на Националния фестивал на детската книга в Сливен днесна писателя Георги Мишев беше връчена наградата "Константин Константинов"
за цялостен принос в детското книгоиздаване.
"Писането за деца, като всяко истинско нещо, става трудно, със съмнения и колебания, каза писателят. Той призна, че не е детски автор в буквалния смисъл и през по-голямата част от живота си е писал сценарии за филми. Писал детски книги между другото, по-скоро по интуиция, по теми, които са го вълнували на момента, малко набързо и малко небрежно.
Според Георги Мишев новите технологии отвличат вниманието на децата от четенето. Той допълни, че обществото ни трябва много да внимава, защото заради неграмотността, качеството на нацията е сериозно застрашено.
Носител на наградата в категория "Илюстратор" е Борис Николов - за илюстрации на книги с приказки на Братя Грим и Шарл Перо на издателство "Хермес".
В категорията "Автор" тазгодишната награда получи Божана Апостолова за книгите "Малката Божана в света на боклуците" и "Малката Божана в нощта на чудесата".
Също днес бяха обявени
шестте книги финалисти за наградата "Български роман на годината 2013" на Фонд "13 века България".
Те са "Физика на тъгата" от Георги Господинов, "Възвишение" от Милен Русков, "Всичките мои лъжи" от Пламен Панев, "Законът" от Владимир Зарев, "Нобелистът" от Елена Алексиева и "Кучета под индиго" от Чавдар Ценов.
Книгите са определени измежду романите, кандидатствали пред фонда и издадени през 2011 г. и 2012 г., от жури в състав проф. Боян Биолчев, проф.Кирил Топалов, Здравка Евтимова, Деян Енев и Анита Димитрова.
На 15 май едно от тези шест заглавия ще бъде удостоено с голямата награда 11 000 лв. и художествен диплом на церемония в Софийската градска художествена галерия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!