П очиналата вчера австрийска художничка Мария Ласниг е една от най-ярките представителки на изобразителното изкуство в наши дни.
В продължение на повече от 70 години Ласниг експериментира, рисува, прави анимация.
Резултатът е многопланово творчество, което е оценено далече извън границите на Австрия.
Родена през 1919 година в Каринтия, Ласниг записва Академията за изобразително изкуство във Виена, но още през 1943 година трябва да я напусне, тъй като творбите й се оценяват като упадъчно изкуство.
Художничката получава международно признание след 1948 година за работите си, наречени "Картини на телесното съзнание".
Въпреки, че художничката е тясно свързана със своите корени, житейският й път бележи нейния Парижки период в годините 1951 и 1952, през който се сближава е "папата на сюрреализма" Андре Бретон и неговия интелектуален кръг.
Много важно за израстването ѝ като художничка е и общуването ѝ с литераторите от "Виенската група",
сред които са Фридрих Ахлайтнер и Х.Ц. Хартман. Мария Ласниг се смята за една от основателките на неформалната живопис.
След като през периода 1961-1968 твори предимно в Париж, художничката заминава за Ню Йорк, където творбите ѝ са оценени като странни и мрачни.
В Ню Йорк Ласниг прави първите си опити като авторка на анимационни филми.
През 1980 година се завръща във Виена като първата професорка по живопис в Австрия.
Творбите на художничката са показвани в най-големите културни центрове в Европа и САЩ, два пъти участва в Документа в Касел, нейни изложби са организирани в Дюселдорф, Нюрнберг, Кьолн, Берлин, Люцерн, Париж, Ню Йорк, Хага, Франкфурт, Цюрих, Мюнхен и Рим.
Носителка е на многобройни международни награди, носителка е на наградата "Оскар Кокошка" и е първата художничка, удостоена с Голямата австрийска държавна награда.
През 2013 ѝ е присъден "Златният лъв " на Биеналето във Венеция, в момента в Ню Йорк Музеят за модерно изкуство показва експозиция на художничката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!