Седемнадесет нови книги ще бъдат представени в програмата на 29-ите Празници на изкуствата „Аполония” в Созопол (apollonia.bg).
Предварително интересът е насочен особено към 38-годишния Гоце Смилевски и неговия преведен на български сензационен роман „Сестрата на Зигмунд Фройд”, удостоен с наградата за литература на Европейския съюз за 2010 г. (2 септември). Роденият в Скопие писател през призмата на нелекия живот на една изгубена в сенките на историята жена разглежда проблемите на любовта, омразата и секса, на депресията и лудостта.
Иван Теофилов е лауреат на Голямата награда „Хр. Г. Данов” за 2013 г. – за цялостния му принос в националната книжовна литература. В Созопол той ще представи (на 31 август) „Предизвикани записки” – книга, за която Силвия Чолева казва: „В тези фрагменти от спомени, от творчески търсения, от живот той не говори с назидателен тон, не поучава, не поставя автора в привилегирована позиция спрямо читателя, в поза на паметник, пред който трябва само да се прекланяш, или мъдрец, който само да слушаш... Нищо такова няма в „Митология на погледа” – книгата е свободна, открита и затова създава близост между автор и четящ, като в приятелски разговор, излъчва топлота”.
Людмил Тодоров – писател и режисьор, е автор на книга, също отличена тази година с националната награда „Хр. Г. Данов”. "Шлеп в пустинята” е кратък роман за съдбата на модерния човек, който според първите отзиви е „чист спирт - всеки може да го пие толкова разреден, колкото обича (може и неразреден). Проблематиката е дълбока, яка, и се чете на един дъх” на 4 септември).
На 1 септември един след друг ще представят новите си книги двама разказвачи, които са често гости на Аполония". Сборникът „Гошко” на Силвия Чолева съдържа и традиционни, и мистични разкази, а всичките въвеждат във видимия и невидимия живот не толкова на героите, колкото на автора. Краят често е начало на размисъл. А Гошко е името на едно прасе…
В “И всичко стана луна” Георги Господинов е събрал 19 разказа, повечето вече публикувани на други езици в Европа. Сборникът излиза 12 години след книгата “И други истории”, която бе издадена на френски, английски, немски, италиански, полски, чешки, сръбски и пр., и сега излиза за трети път у нас. Издателите съобщили на Годподинов, че разказите му се продават по-добре от последната, пусната на български език книга на Дан Браун „Ад”…
Премиерата на съвсем новия сборник разкази „Изгубени в мола” от писателя и сценариста Чавдар Шинов ще е на "Аполония" на 3 септември. Ще участват авторът и Светлозар Желев, откъс ще прочете актрисата Теодора Духовникова.
Калоян Игнатовски ще се представи с поетичната книга "Брик Лейн: неделя", в която „автопортретни пейзажи, отказана здравословност, деликатен гняв, отстояно помирение между болезненото и спокойната истина, а писани за дишане и четене”(4 септември).
След като години наред представя на „Аполония” книгите на приятели и колеги, тази година Румен Леонидов идва със стихосбирката „Румботаврус”, която ще има в Созопол своята първа и последна премиера (5 септември). И той тази година получи националната награда „Хр.Г. Данов” – за неговия сайт Fakel.bg в раздела „Електронно издаване и нови технологии”.
Владимир Левчев казва, че новата му книга: "София (сънища и спомени)" е опит за духовна равносметка. "В тази книга София е както родният ми град, така и символ на житейска мъдрост. И Света София е едновременно истински човек и персонификация на Божията премъдрост. Стихотворенията са предимно нови, а тези, които са стари, са в нов вариант. Книгата включва текстове в свободен стих, в класически стих и в проза. Стихотворенията в проза са мои сънища или спомени от различни години. Има и черно-бели снимки…” (6 септември).
Популярният журналист Иван Гарелов е написал мемоарната книга „Недалеч и неотдавна”, в която описва и анализира горещите събиития, в чийто център е бил: палестинско-израелския конфликт, кипърския проблем, падането на военната хунта в Гърция, геноцида в Камбоджа, китайско-виетнамската война, Делото Антонов...(3 септември).
Михаил Неделчев ще дойде (на 4 септември) с книга, специално подготвена за „Аполония”. Това е библифилското издание с ограничен тираж „Любов и литература”, в което авторът се потопява в биографични сюжети: Яворов и Мина, Йовков (с текста „Проникване в Антимовския хан”), Яна Язова и Александър Балабанов, еротичност и любовност при Димчо Дебелянов, анализи върху текстове на изкуствоведите Кирил Кръстев и Найден Шейтанов, върху книги на Едвин Сугарев и Мирела Иванова. Критикът и историк Неделчев анализира и опитите на комунистическата критика да воюва с любовната тема, която обаче категорично побеждава дори в годините на тоталитарния режим.
И на 81 години Марко Ганчев е яростен противник на уличните протести и на десните в политиката. Това със сигурност го има в последната му книга с епиграми „Любезни хора” (1 септември).
Литературната програма на „Аполония” предвижда и представяне на дебютните книги на трима млади поети – Белослава Димитрова, Стоян Ненов и Александър Христов, издадени от Университетското издателство „Св. Климент Охридски”(6 септември), както и четене на пиесата „Опечалените” от Борис Роканов (3 септември).
Последната вечер, 7 септември, ще бъде посветена на забележителното дело на проф. Александър Шурбанов – превода на „Великите трагедии” на Шекспир.
Преди това Таня и Стефан Стоянови ще представят уникалното изследване. "Радой. Смутителят на реда и тоягата на властта" е изключителна книга с документи, която разкрива репресиите на бившата Държавна сигурност върху знаменития поет сатирик Радой Ралин, върху хора на изкуството и други интелектуалци от началото на 50-те до края на 80-те години на миналия век.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!