Ия ята за глобализация най-сетне обхвана и киноиндустрията. Вече не става дума за унищожително земетресение на Западния бряг на САЩ или за цунами, заливащо Ню Йорк.
В премиерния "2012" катаклизмите са глобални и застрашават живота на планетата такъв, какъвто го познаваме.
Героите също не са само смели американци, готови да жертват живота си, за да спасят света (и домашния си любимец) - спасителите този път са от Индия, Китай, дори и тибетски монах.
Подобно на "Армагедон", и тук има противоречив
образ на руснак, но в случая - колоритен мултимилионер без никакъв
морал, на моменти почти комичен персонаж.
"2012" се опитва да бъде и максимално политически коректен.
Президентът на САЩ е чернокож (Дани Гловър, макар и доста по-възрастен от Обама), губернаторът на Калифорния е с квадратна долна челюст и говори със силен акцент, а канцлерът на Германия е жена - вярно, с дълга коса, но до 2012-а има време...
Сюжетът
Земята е застрашена и човечеството трябва да оцелее. Единственото, което може да проработи, е да се построят свръхмодерни ноеви ковчези, които да съхранят най-доброто, постигнато до момента.
Оказва се обаче, че най-доброто от човешкия материал всъщност са хората с най-много пари.
Ако не бяха парите от частния сектор, нямаше да можем да построим тези кораби, казва героят на Оливър Плат, който е прагматичен и безчувствен съветник на американския президент и отразява липсата на човечност във всяка властова структура.
"2012" е глобален, но светът се срутва около едно семейство, борещо се за оцеляване. Джон Кюсак е в главната роля на разведен баща, опитващ се да спечели уважението на децата си.
На фона на вулкани, облаци от пепел и потъващи континентални плочи, един баща успява да спаси децата си и да си върне любовта им.
На фона на земетресения и сменящи местата си полюси един млад учен открива любовта.
На фона на огромни вълни цунами един президент остава до народа си.
Идеята
Режисьор е Роланд Емерих, в чиято филмография влизат и други подобни мегапродукции като "Денят на независимостта", "След утрешния ден" и "Годзила".
Той написал сценария на "2012" заедно с Харалд Клозер, който е също така продуцент и композитор.
"Всяка цивилизация има свой мит за потопа - казва Клозер. - Нещата не вървят добре, обществото не се развива както трябва и планетата започва всичко отначало. Някои хора получават втори шанс да основат нова култура, ново общество, нова цивилизация."
Идеята му изкристализира, когато с Емерих решили сюжетът за съвременния потоп да се върти около календара на маите, изготвен така, че да достигне края на своя 13-и цикъл на 21 декември 2012 г. - а след тази дата няма нищо.
Това, разбира се, поставя въпроса: ако календарът не продължава, какво следва?
Има милиони хора от всички сфери на живота, които вярват, че през 2012 г. ще има някакъв обрат в развитието на обществото или съществена промяна в духовното ни начало, казва Клозер.
Зрелището
"Минах през вода, огън, земя, облаци от пепел, земетресения, всичко, за което можете да се сетите. Карах всякакви автомобили, като бягах от всякакви бедствия. Беше малка лудница", обобщава звездата Джон Кюсак, който играе писател, спасяващ семейството си.
Марк Уейгърт, който отговаря за визуалните ефекти и е съпродуцент на филма, добавя: "Повече от половината филм е визуални ефекти. Роланд е намерил начин да вкара всички възможни природни бедствия в този филм.
Лос Анжелис е разрушен от трус със сила 10,5 още на 30-а страница от сценария. Паркът Йелоустоун хвръква във въздуха след експлозия на река от лава, широка 30 километра. Мислите си, че сте гледали филми със земетресения? Не, не сте!".
Кюсак също признава, че досега не е гледал толкова мащабен филм.
"Всяка страница от сценария е отделна сцена, която те кара да се запиташ какво точно е имал предвид Роланд, защото всичко изглежда толкова амбициозно, толкова всеобхватно...
Той знае точно как иска да изглежда всичко и е в състояние да командва армиите, необходими това да стане реалност."
Любопитна подробност е, че дебютният филм на Емерих, с който той се дипломира през 1984-та от киноакадемията в Мюнхен, е фантастиката Das Arche Noah Prinzip (Принципът на Ноевия ковчег) с мото "Краят на нашето бъдеще вече е започнал".
На световната премиера в "Синема сити" на 12 срещу 13 ноември "2012" се показва в тематичен маратон "Краят на света" заедно с други скорошни апокалиптични филми като "Явлението" и римейка на "Денят, в който Земята спря".
Най-близка обаче е приликата с "Пророчеството" с Никълъс Кейдж, който мина по екраните по-рано през годината, а този месец се издава на DVD от "Тандем видео".
Киноманите неизбежно ще намерят прилики и с други филми, например
"Смъртоносно влияние" (заради мелодраматизма и отношенията родители-деца) и
дори "Титаник" - и не само заради продължителността от 158 минути...
Впрочем тези дни реж. Джеймс Камерън призна пред сп. "Плейбой", че е
заснел мегапродукцията си единствено за да изкара пари за собствена подводна експедиция до останките от "Титаник".
Краят на света идва в петък, 13-и
Поредният филмов апокалипсис на реж. Роланд Емерих този път има за отправна точка календара на маите
12 ноември 2009, 23:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!