Коста-Гаврас избрал популярен комик за ролята на "главния лош" във филма си "Капитал", за да остави зрителите раздвоени.
Това разкри днес пред репортери именитият френски режисьор от гръцки произход, който представи филма на 17-ия Международен "София филм фест" и беше удостоен с Наградата на София за приноса си в киноизкуството.
По-нататък през годината ще направим ретроспектива от филми на Коста-Гаврас, носител на много пресижни награди, между които "Оскар", "Златна палма", "Златна мечка", съобщи директорът на СФФ Стефан Китанов.
"Капитал" ще е на български екран от април или май, а БНТ ще покаже четири филма на режисьора, каза филмовият разпространител Диньо Динев.
"Две-три години правих проучвания на механизмите и отношенията в света на финансите. Забелязах, че всички банкери са образовани и симпатични хора и са много убедителни - особено по телевизията.
Забелязах обаче и двойствеността в думите и поведението им. Затова исках актьор, симпатичен на публиката, който прави и героя симпатичен в началото, но постепенно той еволюира и поведението му започва да не буди одобрение. Така за зрителя остава дилемата "кой е верният път", разказа Коста-Гаврас.
"Актьорът Гад Елмалех е много популярен във Франция - хората го разпознават на улицата и започват да се смеят, без той дори да си е отворил устата," каза още той.
Като любопитен момент Коста-Гаврас отбеляза участието във филма на шивача на "Кристиан Диор" - в ролята на самия себе си той шие костюмите на главния герой.
"Никой от големите финансисти, с които разговарях при подготовката за филма, не дойде да ми каже, че не представям вярна картина на банковата сфера. Повечето коментират, че стават такива неща, но това, разбира се, не са те. Имаше реакция от някои американски банкери", каза в отговор на въпрос режисьорът.
Той очаква с интерес как ще се приеме филмът в Щатите - там ще се разпространява от май-юни.
На фестивала в Торонто е получил много добри отзиви, включително във "Варайъти" и "Холивуд рипортър".
"В Гърция "Капитал" е по екраните и зрителите много добре разбират проблема. Много голям успех има филмът в Испания - хората ръкопляскат на отделни епизоди, защото тяхната драма е свързана точно с поведението на банките", коментира Коста-Гаврас.
Според него виртуалното общуване в съвременния свят е един от големите проблеми - хората не могат да осъществят реална връзка помежду си, като някакви призраци ту се появяват ту изчезват, но в банковата сфера това е начинът на комуникация, обясни режисьорът масивното присъствие на мултимедия в "Капитал".
"Трябва да избираме политици, които наистина ще правят нещо добро за нас и за страната, а не за себе си или за ограничен кръг хора. Трябва да избираме внимателно, но и аз често гласувам като останалите - под влияние на политики и програми, а не въз основа на познаване на кандидатите като личности. Нямам отговор защо винаги правим погрешен избор - може би затова снимам все политически филми", каза в отговор на въпрос режисьорът.
Той смята, че киното наистина е променило света, има важна роля в живота на всяка нация, затова трябва да бъде подпомагано от държавата. "Чрез киното за първи път в историята успяхме да покажем голото човешко сърце, без всякаква украса", отбеляза Коста-Гаврас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!