"Ду угият музей" e наречена изложбата, която някои от най-известните български колекционери откриват днес в Националната галерия за чуждестранно изкуство.
"Сформираният преди няколксо месеца Съюз на колекционерите обединява колекционерската общност в България и отстоява нейните интереси", твърди председателят Валери Стефанов, професор по литература в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Другият музей" е разнообразният музей, казва той и информира, че са показании уникални произведения и предмети на изкуството, собственост на български частни сбирки, групирани в разделите: Археология, Изобразително изкуство, Нумизматика, Филателия, Ордени и медали, Оръжия и аксесоари към тях, Етнография.
Участниците са убедени, че културното наследство, опазено в частните колекции, трябва да бъде споделяно, а не укривано и това е техният апел за по-ясна, толерантна и мъдра бъдеща законова уредба в тази област.
В изложбата са показани скъпи експонати от личните колекции на Васил Божков, Димитър Иванов, Боян Радев, Светлин Русев и още близо 60 души.
Един тайнствен, както го определят в Съюза, коллекционер - д-р Кольо Бянов - за първи път показва публично платна на Димитър Казаков-Нерон и работи на легендарния майстор на четката и длетото Рамаданов - учител на Георги Чапкънов-Чапа.
Навремето той направил кариера в Париж, но се върнал да преподава в София. Сред творбите му е бюст на Гео Милев, който никой досега не е виждал.
Колекционерът Димитър Инджов ще покаже какво притежава от знаменити художници като Жул Паскин и Жорж Папазов, а Иван Бърнев-Буби участва с огромната си колекция от картички.
Куратори на изложбата са акад. Светлин Русев и проф. Иван Маразов.
Според организаторите "изложбата открехва завесата пред обвеяната с тайнственост и недоизказаност фигура на колекционера и ни въвлича в ролята на равноправни зрители и "консуматори" на съприживяното удоволствие и вълнение от срещата с ценности, които в голямата си част никога досега не са излагани пред публика".
"Другият музей" иска да докаже, че миналото не е "чужда страна". Той представя колекционерите като хора, които правят страната на миналото по-близка и разбираема. Разкрива само малка част от богатствата, съхранявани в частните колекции.
Изложбата иска да докаже, че културното наследство на България има добър стопанин в лицето на гражданското общество и е израз на дълбокото убеждение, че духовното богатство, опазено в частните колекции, трябва да бъде споделяно, а не укривано. Само така то може да стане истински гарант за духовността на нацията.
Според колекционерите изложбата е и жест към науката. Целта е постепенно да бъдат въведени в научен оборот редица неизвести културни факти и безценни художествени творения.
Те твърдят също, че в колекционерската страст думата "богатство" има не толкова финансови, а преди всичко сантиментални измерения.
Проф. Валери Стефанов: "В света образът на колекционера е положителен, в България обаче е отрицателен и ние искаме да променим този образ. Що се отнася до това какво представлява колекционерът - той най-вече е човек със страст.
Фигурата на колекционера трябва да притежава много качества. Първо, той желае някакви неща, старае се да ги придобие, грижи се за тях. Второто е знание.
Колекционерството е уникална форма на знание. Който се отдаде на него, той навлиза в някаква област, която обикновено е встрани от неговите професионални ангажименти. Радостта от знанието е много силен момент."
Изложбата ще продължи само две седмици - до 21 юни.
Колекционери разкриват (част от) тайните си
"Другият музей" e наречена изложбата, която някои от най-известните български колекционери откриват днес в Националната галерия за чуждестранно изкуство
7 юни 2010, 12:33
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!