Филмът "На баща ми", копродукция на Израел и Германия с режисьор Дрор Захави, спечели Голямата награда в конкурса на 13-ия Международен София филм фест.
Международното жури с председател унгарския режисьор Янош Сас, определи филма като "смел, разказващ с чувство за хумор и топлота за една невъзможна любов".
Терористичната група "Танзим" изпраща младия арабин Тарек в Тел Авив да извърши самоубийствен атентат. На пазара "Кармел" той се смесва с купувачите, но бомбата, която носи, не избухва. Тарек е принуден да прекара уикенда с хората, които живеят на пазара.
Семейство Кац - възрастен електротехник и жена му, загубили своя син войник, го приемат в дома си. На отсрещната страна на улицата той се запознава с Карен - млада жена, напуснала крайно ортодоксалния свят на семейството си. Двамата намират утеха в породилата се между тях близост и споделят историите на своя труден живот.
Постепенно изплуват и причините, довели талантливия, вече почти професионален футболист Тарек до това да стане камикадзе. Карен му разказва за обстоятелствата, които са я докарали до живот в самота, далеч от дома, където е отраснала. Тарек става част от живота на Карен и на семейство Кац. Чрез тях той се докосва до страна на израелското общество, която досега му е била непозната, докосва се до радостите и мъките, до красотата и насилието.
През цялото това време взривното устройство остава омотано около тялото му, свързано с мобилен телефон, чрез който онези, които са го изпратили, могат да го взривят всеки момент. Тарек знае, че когато уикендът свърши, той ще трябва да вземе решението на живота си.
Специалната награда на журито получи най-успешният в последно време български филм - "Дзифт" на режисьора Явор Гърдев.
Йозкан Алпер от Турция получи наградата за режисура за филма „Есен” (турско-германска продукция).
Наградата на Jameson Irish Whiskey за български късометражен филм бе присъдена на „Три сестри и Андрей” на режисьорите Борис Десподов и Андрей Паунов - за оригинален, интензивен и вещ прочит на класическата литература чрез анимация.
Наградата Nо Mаn's Land за най-добър балкански филм е присъдена от Гилдията на българските кинокритици на филма „Моят Марлон и Брандо” на режисьора Хюсеин Карабей.
За първи път на София филм фест имаше конкурс за документален филм. Спечели го „Рене” на режисьорката Хелена Тржешкова. "Този филм улавя самата същност на създаване на документално кино, чрез дълго и задълбочено наблюдение на живота на героя в продължение на 20 години", аргументира се журито с председател Адела Пеева.
Наградата на публиката за най-популярен филм на фестивала бе присъдена на японския „Ахил и костенурката” на режисьора Такеши Китано.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!