Д ори само филм като "Последните черноморски пирати" е достатъчен, за да привлече публика към документалния конкурс на 18-ия София Филм Фест.
Филмът на режисьора Светослав Стоянов вече има няколко международни признания от фестивали в Краков, Черна гора, Ереван, Виена. Сценарист е Ваня Райнова, продуцент - Мартичка Божилова. Филмът участва в два конкурса на СФФ – за документални и за балкански филми.
… В залива на Карадере последните черноморски пирати преживяват с неясни средства на недостъпен плаж и плуват в алкохолни пари и тестостерон. Вече 20 години Капитан Иван-Джака и неговият екипаж търсят съкровище. Но не са сами. Някой друг е надушил съкровището. Когато новините за неизбежния сблъсък достигат пиратския оазис, той започва да се разпада. Съмнения разяждат доверието, конфликти тлеят, напрежението ескалира. Така се ражда една съвременна трагикомедия за съкровищата, които търсим, и (не) намираме.
Още десет документални филма ще се състезават за наградата, осигурена тази година за първи път от компанията "Сименс" (Siemens).
"Късмет" е международна документална копродукция на Кипър, Гърция, България, Хърватия и Обединени арабски емирства. Турските тв сериали са невероятно популярни - в Близкия изток, Северна Африка, Балканите и Азия. Турските градове, използвани като места в тези сериали, са се превърнали в туристически атракции. Филмът съдържа интервюта със звезди, режисьори, сценаристи и с коментари на социолози, наети да правят портретите на верните фенове - повечето от тях жени - от Абу Даби, през Кайро, Атина, Мостар, София и Истанбул.
Продуцент и водещ на испанския "Синове на облаците" е самият лауреат на "Оскар" Хавиер Бардем, който изследва политическата криза в Северна Африка, отговорността на западните страни, основно САЩ и Франция, и тяхната външна политика. Режисьорът Алваро Лонгория фокусира вниманието върху Западна Сахара – последната според ООН африканска колония, която е на прага на война.
Австрийската продукция "Електро Москва" е документално есе за съветската електронна епоха и последиците от нея. Историята започва с разказ за създателя на първия електронен музикален инструмент в света – физика и музиканта Лев Термен, който работи в лабораторията на КГБ, и е алегория за живота на много талантливи хора в Русия, творили не благодарение, а въпреки политическата система.
Награждаваният по света "Акт на убийство" е представен от продуцентите от Дания, Норвегия, Великобритания и Финландия като документален разказ за шокиращата баналност на злото. Авторът Джошуа Опенхаймър отива в Индонезия, за да намери оцелели жертви на Отрядите на смъртта от 60-те години, които са готови да говорят пред камера.
Други филми в документалния конкурс разказват за използването на телевизия и интернет в затънтената азиатска държава Бутан ("Щастие" на режисьора Томас Балмес, награда от тазгодишния фестивал "Сънданс"), за потънали в мъка и алкохол валонец и фламандец („Не ме напускай”), за копнежа на трима мъже да станат герои като се изправят срещу комунистическия режим в Чехословакия ("Нежни терористи").
Авторът на "Тръбата" (Русия-Германия-Чехия) Виталий Мански е пропътувл разстоянието по дължината на газопровода "Западен Сибир – Западна Европа" – от Уренгой до Кьолн, за да сравни живота в Сибир, в "тази" Русия с "онази" Европа.
Документалният разказ „Специални нужди”, продукция на Германия, Италия, Австрия и Франция, е за 29-годишният Еней, който е "умен и хубав", но е аутист. Никога не е правил секс, а силно го желае и няма физически проблем, който да му попречи.
В конкурса участва и още един български филм - "Живот почти прекрасен" на Светослав Драганов - портрет на трима братя и тяхната баба. Братята са фризьор, монах, и бивш барман, който ще се жени за белгийка.
В журито тази година са режисьорът Костадин Бонев, фестивалната селекционерка и режисьор Рада Шешич и режисьорката и видеоартист Алба Сотора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!