Важните ценности са се изгубили в безумното преследване на славата, казва бразилският писател Пауло Коелю по повод новия си роман The Winner Stands Alone ("Победителят е сам").
Действието в него се развива по време на фестивала в Кан, а авторът поглежда с критично око на знаменитостите и начина им на живот. Главният герой е серийният убиец и богат руски предприемач Игор, който прибягва до извънредни мерки, за да спечели отново сърцето на бившата си съпруга Ева.
По страниците на книгата се разхождат красавици, филмови босове, кандидатки за слава и преситени от лъскав живот хора.
Чест гост на форума в Кан, Коелю казва, че се е опитал да разбере защо там хората се държат по този начин - полудяват заради получени или не покани за партита, прекарват безсънни нощи в чудене какво да облекат и мечтаят в тяхно лице хората от бизнеса да видят следващата звезда.
"Тези хора идват тук, харчат цяло състояние, но къде е забавлението. Това е моят въпрос", казва писателят в интервю за Ройтерс.
"Защо се държат по този начин. Това беше отправната ми точка, за да започна да пиша роман за мода, знаменитости и ценности. Защото това е и книга за ценности", обяснява той.
Въпреки че самият Коелю до известна степен е част от този свят, той казва, че има разлика между това да станеш известен и да натрупаш състояние с талант и умения и да разглеждащ звездния статус като връх на върховете.
Днес това се е превърнало в болест, отсича бразилецът. Всеки иска да е известен заради самата известност, а не защото има да каже или да покаже нещо важно, да сподели нещо с аудиторията.
"Победителят е сам" представя по неласкав начин живота на знаменитостите, и по специално тези в Кан. Група отчаяни персонажи разкриват какво всъщност се случва зад кулисите, отвъд дефилетата по червения килим, партитата на луксозни яхти и блестящите тоалети.
Една от героините, Морийн, е чакала три години, за да се докопа до среща с филмов магнат, за който се надява, че ще й помогне филмът й да види бял свят. Габриела пък би дала всичко, за да бъде поканена на прослушване и нейният агент и изпраща есемес, в който я съветва да приеме всичко, което й предложат.
Човешката глупост е изложена на показ, а мечтите са зачеркнати от желанията на влиятелните хора да експлоатират онези, които тепърва прохождат.
Коелю казва, че книгата е създадена въз основа на личните му преживявания в Кан.
"Базирана е 100% на моя собствен опит. Книгата е много точна. Е, не съм срещал сериен убиец, но се разказва за машината Кан", обяснява той и добавя, че текстът е повече изследване върху копнежа на хората за известност.
"Исках да ги разбера. Да критикуваш някого е лесно... Тук не става въпрос кое е добро и кое лошо. Това е реалността и аз искам да я разбера", казва писателят.
По романът му "Алхимикът" от няколко години се подготвя филм. Той трябваше да е готов още през 2005 г., но до този момент няма индикации кога ще излезе по кината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!