К артина на Пабло Пикасо, оценена на 140 млн. долара, ще бъде топ лотът на търга на аукционна къща "Кристис" в Ню Йорк днес, предаде Асошиейтед прес.
Масленото платно "Алжирски жени (Версия O)"
е било част от серия от 15 творби, рисувани от художника между 1954 и 1955 г, и вдъхновена от едноименната картина на Дьолакроа, от която Пикасо силно се е възхищавал. Централната фигура в "Алжирски жени (Версия O)" е музата на испанския художник, Жаклин Рок, която през 1961 г. става негова втора съпруга.
Оценката на картината от 140 млн. долара е близо до най-високата цена, давана някога на търг за произведение на изкуството - 142,4 млн. долара. Рекордната сума беше платена през 2013 г. на аукцион на "Кристис" за триптиха "Три скици към портрета на Люсиен Фройд" на Франсис Бейкън.
Рекордът за творба на Пикасо е поставен отново от аукционна къща "Кристис". През 2010 г. за сумата от 106,5 млн. долара беше продадена картината му "Гола жена, зелени листа и бюст", изобразяваща любовницата на художника Мари-Терез Валтер, припомня Асошиейтед прес. От "Кристис" не разкриват самоличността на колекционера, който предлага творбата за продан.
Сред другите топ лотове на аукциона е скулптура на швейцареца Алберто Джакомети. Британската тръжна къща се надява да получи за нея рекордните 130 млн. долара, предаде Ройтерс.
Скулптурата "Сочещият човек" ("Pointing Man")
е изработена от бронз през 1947 година. Тя е с височина 180 см. Статуята е едно от малкото произведения на изкуството, чиято стойност сега надхвърля 100 млн. долара. Ако "Кристис" осъществи сделката, това ще е най-скъпата скулптура, продавана някога на търг.
Досега рекордът за най-скъпа скулптура принадлежи на друго произведение на Джакомети – "Крачещият човек" от 1961 г. През 2010 г. скулптурата е продадена от "Сотбис" за 104,3 млн. долара.
"Сочещият човек", без съмнение, е най-великата скулптура на Джакомети"
– съобщи пред журналисти ръководителят на международния отдел на "Кристис" Юси Пилканен. "Тя се отличава от всички останали по това, че творецът сам я е покрил с боя" – подчертава той.
Роденият в Швейцария Джакомети още приживе се радва на световна слава. Официалното признание на заслугите на твореца става през 1962 г. на Венецианското биенале, където Джакомети е обявен за най-добрия скулптор на ХХ век.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!