Около 1 млн. долара е предварителната оценка на върнатите от Канада 21 хил. незаконно изнесени антични монети и предмети (Вж. видео).
В "и-Бей" обаче цената им нараства няколко пъти - отделен предмет се продава за 80-100 долара, казаха днес пред репортери експерти от Националната следствена служба и Прокуратурата.
Находките са монети, украшения, метални и стъклени предмети от гръцкото, римското, византийското, българското и османско културно наследство.
Малка част от тях бяха представени пред медиите в Националния исторически музей (НИМ) в Бояна днес от министъра на културата Вежди Рашидов неговия заместник д-р
Тодор Чобанов, представители на Министерството на външните
работи, Националната следствена служба и Прокуратурата.
Преобладават античните находки.
Особено ценни за науката са инструментите - бронзови, железни и каменни, защото рядко се намират.
Важен е и амулетът с изображение на конче, защото е свързан с прабългарските традиции, които са слабо проучени, коментира Тодор Чобанов.
Сред оловните византийски печати има и императорски, също важни за нашата история според експертите.
Принос за науката ще е, ако се докаже автентичността на оловния печат на търновския патриарх Висарион от XIII век - втори известен екземпляр, но с различна иконография.
Специално внимание заслужават пръстените-печати -
редки екземпляри от III-IV в. пр. Хр. с висока културно-историческа стойност.
Пръстенът с гравиран портрет, придружен с надпис, може да се свърже с един от владетелите от одриската царска династия - Котис - от III в. пр. Хр. - ценно свидетелство за тракийската политическа и културна история.
Връщането на антиките е голям жест от страна на Канада, тъй като нямаме никакви междудържавни договорености.
Този жест се основава на Конвенцията на ЮНЕСКО от 1970 г. и на законодателството в Канада, обясниха специалистите.
Министър Вежди Рашидов определи като екшън донасянето на предметите от Канада под формата на ръчен багаж от водената от него делегация от около 15 души, които са се редували да дежурят.
По думите му така е спестена огромна сума за застраховка.
Една година е продължила съвместната работа на тези институции за връщането на културните ценности.
Предстои неколкомесечна експертиза на находките в НИМ, като после те ще останат във фондовете на музея.
Досега обаче не е установено дали някой от предметите принадлежи на български музей. Продължава и следствието по случая, за да се стигне до извършителите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!