Аь ьорът Калин Врачански, който имаше шанс или поне беше нарочен едва ли не за секс символ от лекомислената телевизионна публика, поднася страхотна изненада на сцената, професията, която очевидно истински цени.
В театър "София" (sofiatheatre.eu) той е неузнаваем, отблъскващ и привлекателен, като урода Квазимодо в спектакъла "Парижката Света Богородица" на режисьорката Лилия Абаджиева по романа на Виктор Юго.
"Покаже ли се - гърбав, тръгне ли да ходи - кривокрак, погледне ли -
едноок, заговорите ли го - глух" - така Квазимодо е описан от писателя.
След като през 1831 г. издава "Парижката Света Богородица", Виктор Юго, едва 29-годишен, е обявен за най-значимата фигура на френския романтизъм в литературата.
По изумителен начин писателят смесва съдбата, от която никой не може да избяга, любовта, която е в състояние да покори всекиго, с монументалния образ на парижката катедрала, която нарича "двуглав сфинкс".
"Парижката Света Богородица" е дреха, изтъкана от бляскави думи, която никога не се къса... Такава дреха не остарява. Понякога трябва само да бъде извадена от гардероба, да бъде изтупана от праха на годините и проветрена от нафталина на дребнотемието", казва авторът на драматизацията Димитър Стоянович.
За режисьорката Лилия Абаджиева в романа "има всичко необходимо за човека - вяра в доброто, възторг от красотата; конфликт, породен от двойствеността на този свят - между доброто и злото, красивото и грозното; копнеж по щастие; възхищение от силата и дързостта на стихията на чувствата; надмощие на чувствата над разума."
Сред изключителния декор - преклонение пред величието на готическата архитектура (сценографията и костюмите са на Васил Абаджиев) - романтичната приказка е за четирима мъже, замаяни от очарованието на циганката танцьорка Есмералда. Те са свещеник, поет, офицер и Квазимодо - звънарят в катедралата.
Кой обича истински? Кой от тях е всеотдаден и способен на саможертва? Възможен ли е отговор на такива въпроси...
Пламен Манасиев, Юлиан Малинов и Мартин Гяуров са в тези роли. А за Есмералда е поканена 23-годишната Симона Халачева, която дебютира в театър "София" в мюзикъла "Скачай!".
Лилия Абаджиева е благодарна за всеотдайната работа на целия екип, на техническите служби на театъра, справили се със сложни задачи.
И е убедена: "С тази роля, която много искаше, Калин Врачански ще остане в историята на българския театър! Струваше ми се невъзможно на сцената да се яви божествената светлина на чистотата на душата, но мисля, че с Калин Врачански го постигнахме"
Аплодисментите на първите зрители потвърждават оценката й.
След като хвърли голямо предизвикателство към театралното ни всекидневие с "Коварство и любов" от Шилер, продължи тази линия в репертоара си със "Сън в лятна нощ" от Шекспир, сега театър "София" прави пореден смел опит с ново класическо заглавие. Обещава, че ще продължи - с още Шекспир и с Лермонтов.
Премиерата е днес, а следващите представления - на 25 януари, на 5, 6 и 22 февруари.
Калин Врачански е Квазимодо в театър "София"
Покаже ли се - гърбав, тръгне ли да ходи - кривокрак, погледне ли - едноок, заговорите ли го - глух" - така Квазимодо е описан от Виктор Юго в "Парижката Света Богородица"
24 януари 2013, 12:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!