Легендарният австралийски топмодел Ел Макферсън беше силно впечатлена от премиера Бойко Борисов.
"Вашият министър-председател изглежда много добре, много е висок, деликатен и любезен с хората", каза топмоделът пред камерите на Българската национална телевизия (БНТ).
Макферсън е само част от световния звезден елит, който пристигна в София специално за откриването на изложбата на най-скъпо продаваният китайски художник Зенг Фанжи.
Към нея се присъединиха фотографът на Мерилин Монро - Лари Шилър, прочутата фотографка Ани Лейбовиц, световно известния дизайнер Томи Хилфигър, директорът на най-влиятелната частна лондонска галерия "Съпъртайм" Джулия Пейтън Джоунс, Даша Жукова и др.
Фанжи нареди 17 свои картини
в Националната галерия за чуждестранно изкуство (НГЧИ) за първата си самостоятелна изложба в Югоизточна Европа.
Аз съм затворен и чувствителен човек и това, което изразявам на платното, е всъщност моята вътрешна, дълбока емоция, сподели световноизвестният китайски художник тази сутрин в студиото на Би Ти Ви.
Идеята за експозицията е на бизнесмена Спас Русев. В началото на май Фанжи се похвали пред китайското издание "Дзин дейли", че ще гостува в нашата страна."Много е трудно да направиш изложба в тяхната Национална галерия
за чуждестранно изкуство, независимо колко пари имаш. Трябва да те поканят", казва той и допълва, че за него това е голямо признание.
Зенг Фанжи е един от най-известните представители на съвременното китайско изкуство. Цените на неговите платна тръгват от 500 хил. долара и надминават милион и половина.
През 90-те печели световна популярност с поредицата "Маски" - портрети, представящи обикновени китайски хора.
През 2008 г. един от тях бе продаден на търг на аукционната къща "Кристис" за рекордните за съвременно азиатско изкуство 9,7 млн. долара.
Пред Би Ти Ви художникът разказа, че първоначално рисувал свои близки хора. Избирал моделите си на принципа, че трябва да има някакъв контакт с тях, вътрешно усещане и емоция за хората.
Фанжи е категоричен, че Китай е неговото вдъхновение и няма намерение да го напуска. За мен е изключително важно да бъда в своята среда и да творя в нея, отбеляза той.
Изложбата, която ще продължи до 17 август,
проследява развитието в творчеството му. Посетителите ще видят пейзажи, рисувани след 2005 г., платно от поредицата "Маски", натюрморти от миналата година, портрети от последните две години. Някои от картините са с характерните за Зенг Фанжи големи формати.
Куратор е белгийският галерист Фабиен Фринс.
Преди откриването на изложбата министърът на културата Вежди Рашидов в присъствието на Бойко Борисов награди Фанжи и Томи Хилфигър с отличието "Златен век".
Мая Хофман, собственичка на фармацевтична компания "Хофман-Ла Рош", Ани Лейбовиц, Джулия Пейтън Джоунс и заместникът й Ханс Улрих Обрист, филмовият продуцент Стенли Бухтал и музикантът Браян Фери пък получиха грамоти за принос в световната култура.
Зенг Фанжи е роден в град Вухан, Китай, през 1964 г. В дома му нямало тоалетна и баня и се налагало да отскача до близката болница. Това обаче не минава незабелязано през съзнанието му и години след това той рисува цяла поредица платна с болнични персонажи.
Картините от ранния му период са повлияни от идеологическите промени в Китай и от стила на германските експресионисти, а от тях се носи усещане за насилие и агония.
После рисува пейзажи - гъсти гори, сред които могат да се различат човешки или животински фигури.
От 2009 г. загърбва терзанията на планетата и прави повече натюрморти. Прости по сюжет, тяхната цел е да проникнат в дълбините на човешката душа и да потърсят истината отвъд пределите на рационалното.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!