Иа аелецът Самуел Маоз триумфира на 66-ия кинофестивал във Венеция с "Ливан" - първи автобиографичен филм, който разкрива ужасите на войната през визьора на един танк, предаде АФП.
Благодаря за това щастие, развълнувано сподели режисьорът на заключителната церемония, когато получи наградата от председателя на журито Анг Лий.
"Посвещавам приза на хилядите хора по света, които като мен са се върнали от войната живи и здрави.
Те са добре, имат семейства, деца, но вътре в себе си е трябвало да се научат да живеят с болката", заяви отличеният творец.
Подхранван от болезнените спомени на своя създател, 47-годишния Самуел Маоз, "Ливан" е посветен на началото на първата война в Ливан през 1982 г., припомня БГНЕС.
Копродукция с Франция и Германия, действието му се развива почти изцяло в интериора на един израелски танк.
С подобен сюжет миналата година международен успех постигна друг израелски филм - анимационният "Валс с Башир" на Ари Форлман, който дори бе номиниран за "Оскар".
Специалната награда на журито бе за германеца от турски произход Фатих Акин и неговата комедия Soul Kitchen.
"Сребърен лъв" за режисура бе присъден на иранската емигрантка Ширин
Нешат за Zanan Bedone Mardan (Жени без мъже), който е нейният дебют в
игралното кино.
Американецът Тод Солонц, който бе сред фаворитите за голямата награда,
бе отличен за най-добър сценарий с филма си Life During Wartime (Живот
по време на война).
След като актьорският приз - купата "Волпи", при мъжете отиде у британеца Колин Фърт, наградата за най-добра женска роля взе руската актриса Ксения Рапопорт.
Тя бе отличена за ролята си във филма La doppia ora на режисьора Джузепе Капотонди, в който играе емигрантка. Героинята й работи в хотел и е въвлечена в обир.
Все едно съм гръмоотвод, който поема върху себе си мълнията, заяви твърде развълнувана актрисата, която благодари на италиански, разказва АФП.
Надявам се, че ще бъда тук, когато получаваш наградата "Златен лъв" за един от твоите филми и най-вече, че ще ми запазиш в този филм една малка роля, обърна се тя към режисьора Капотонди.
Наградата за най-добър млад актьор на името на Марчело Мастрояни бе дадена на Жасмин Тринка в режисьорския филм на Микеле Плачидо Il grande sogno.
Приз за технически принос бе присъден на Силви Оливе за Mr. Nobody - англоезичния френски филм на белгиеца Жако ван Дормаел (вж. пълния списък с наградите).
Фестивалът бе закрит с Chengdu, wo ai ni (Чънду, обичам те), анонсиран като първата китайска фантастика и включващ преходи във времето между 1976 и 2029 г.
По време на 66-ото издание беше връчена и награда за цялостен принос на аниматорите от киностудията "Пиксар" начело с Джон Ласитър (вж. фотогалерия).
Във финалната нощ почетен приз имаше дори за Силвестър Сталоун. Актьорът, създал поредици като "Роки" и "Рамбо", бе удостоен с наградата "Слава на кинотвореца" (Jaeger-Lecoultre Glory to the Filmmaker Award) от спонсорите на фестивала.
За първи път в конкурсната програма участваше знаменитият режисьор Вернер Херцог, при това не с един, а с два филма.
Освен "Лошият лейтенант: Port Of Call New Orleans" с Никълъс Кейдж и Ева Мендес, в състезанието бе включен изненадващо и неговият My Son, My Son, What Have Ye Done, продуциран от Дейвид Линч и с участието на Уилям Дефо.
Сред американските звезди по червения килим бяха Джордж Клуни - с италианската си приятелка Елизабета Каналис, и Мат Деймън, но техните нови филми бяха показвани извън конкурса.
Холивудските имена обаче бързо се изнесоха към Канада, където на 10 септември започна друг важен за тях филмов фестивал - в Торонто (TIFF), който продължава до 19-и.
Израелски филм за войната в Ливан със "Златен лъв"
Действието в автобиографичната лента на реж. Самуел Маоз се развива в интериора на танк по време на войната от началото на 80-те
12 септември 2009, 23:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!