В ъв вторник, 17 септември, в Софийската градска художествена галерия (sghg.bg) със съдействието на френското посолство и на Френския културен иститут се открива най-голямата досега в България ретроспективна изложба с над 120 картини и рисунки на световноизвестния художник Жул Паскин.
Жул Паскин е роден като Юлиус Мордекай Пинкас на 31 март 1885 г. във Видин. През 1892 семейството се установява в Букурещ. Паскин завършва гимназия във Виена. Между 1902 и 1905 г. посещава художествени академии във Виена, Будапеща, Мюнхен и Берлин. Работи за списание „Симплицисимус“, издавано в Мюнхен. През 1905 се установява в Париж, където среща бъдещата си съпруга Ермин Давид. През 1907 организира първата си самостоятелна изложба в галерията на Паул Касирер в Берлин. През 1914 заминава за Ню Йорк, където живее до 1920. После заминава отново за Париж и остава там до смъртта си през 1930, когато се обесва в ателието си.
Изложбата в София представя творби, които са притежание на частни колекции и галерии в Париж, Осло, Люксембург, Лондон и Тел Авив. Включени са 115 произведения – живопис, акварел, рисунка, графика, колаж.
"Изкуството на Паскин не е изолиран факт, а жива част от случващото се през първата половина на 20-и век. Вкусил от глобалните промени във възгледите за изкуството в самото начало на века и преминал през един от центровете на новите търсения – Виена, той като че ли винаги се оказва там, където нещата се случват. Активен член на художествения живот в Мюнхен и Берлин, Паскин пречупва в рисунките си влиянията на сецесиона, а по-късно и на експресионизма. Приеман за неделима част от Парижката школа, художникът неизменно се свързва с художествения живот там. Живял седем години в САЩ и получил поданство, той оказва влияние върху определен кръг американски художници", коментира кураторът Мария Василева.
Изложбата „Жул Паскин – от Видин до Париж“ дава възможност да се добие представа за богатото и разнопосочно творчество на автора. В нея са включени много рисунки, на които художникът отдава голямо значение. Проститутки и танцьорки най-често са били неговите модели. Отдаден бил на бохемския живот - наричан бил Княза на Монпарнас. В ателието му идвали и българи - големият художник Георги (Жорж) Папазов, Тихомир Коджаманов, Иван Табаков...
Сериозен принос на изложбата е включването на произведения от американския период на Паскин. Наред със скиците от улиците на Ню Йорк, особен интерес представляват рисунките от пътуванията на Паскин из южните щати и Куба. В изложбата са включени и рисунки от Тунис – друга любима дестинация на художника, до която той пътува няколко пъти.
В изложбата са застъпени всички основни видове и жанрове: голо тяло, портрет, композиции по библейски и митологични теми, еротични рисунки, илюстрации, пътеписни скици и т.н. Изкуството на Паскин се показва в пълнота – неспокоен гений, един от най-интересните представители на своето време.
Към изложбата е подготвен каталог на български и френски език, в който са включени всички представени произведения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!