И ван Газдов навърши 70 години, което е повод за юбилейна изложба. С нея големият български график ще покаже за първи път колекция от 20 автопортрета, рисувани между 1965 г. и 2015 г. Те изненадват с широка палитра от техники като маслени бои, акрил, перо туш, молив и други.
В юбилейната експозиция има и портрети на Кръстю Лафазанов, Татяна Лолова, Радой Ралин и на близкия му приятел - Ивайло Петров. Единствената скулптурна глава на писателя също ще бъде изложена за първи път. Изложбата включва още непоказвани досега творби от известните цикли „Кавъркласик графикатури” и „Човешка КОмедия”, както и нови графикатури, обединени под името „Майковци и татки”.
Общо 60 работи са обединени под името „Синтетична графикатура“ и ще бъдат показани в галерия „Червената точка” от 4 до 24 ноември. Куратор на проекта е Боряна Вълчанова, а каталогът е придружен от фототипното издание „101 мисли за графикатурата”, издадено през 1997 г. То представлява уникална за времето анкета на представители на тогавашния културен и обществен елит.
Иван Газдов е емблематичен за българската графика с неповторимия стил, наречен от него самия „графикатура“. Създадена в края на 80-те години на миналия век, графикатурата е регистрирана и запазена за територията на Европа артистична марка, наложена с повече от 300 произведения ръчна сериграфия.
Световният японски график Казумаса Нагаи нарича работите на Газдов велики, а Шигео Фукуда определя графикатурите му като световноизвестни. Холандската културоложка Sahra W го определя като наследник и по-млад роднина на модерното изкуство на XX век и го сравнява с Раушенбърг.
Професор д-р Иван Газдов е носител на 35 награди, от които 14 са международни, а 5 от тях са от Япония. Удостоен е с голямата награда на Министерство на културата „Златен век – звезда” за 2015 г., с награда от Международната изложба на Art Directors Club-New York, USA през 1988 г. и е почетен член на Art Directors Club-Sofia. Той е редовен член на Европейската академия за наука и изкуство, Австрия, и почетен гражданин на Ямбол, родният му град. Ректор е на Националната художествена академия от 1999 до 2003 година, а като преподавател е извел десетки випуски от специалност „Плакат” към академията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!