Алешковски е легендарният автор на песента „Товарищ Сталин, вьi большой ученьi" и на десетки други политически песни, както и на романите „Николай Николаевич", „Кенгуру" „Светлина в края на дулото" и др.
Навремето той жестоко се подиграва с лингвистичните увлечения на Вожда на всички народи, а песента на лагерника Алешковски се превръща в парола на инакомислещата интелигенция в Русия.
"Драматичните колизии на героите му са абсурдни до степен на пълна действителност" - пише за него приятелят му Йосиф Бродски, лауреат на Нобелова награда.
„Смело може да се каже, че това внушително по своя обем и идейно-художествени решения произведение, което излиза за първи път в света у нас, представлява венецът на крайно своеобразното творческо дело на този автор, посочва редакторът на новия роман Георги Борисов.
Действието на „Предпоследен живот", преведен на български от Иван Тотоманов, започва от началото на 30-те години на миналия век и обхваща периода на перестройката, най-вече годините на нестихващата и до днес гражданска война в Русия за преразпределяне на националната собственост и „превръщането на социалистическия застой в мафиозен капитализъм".
Главен герой е Владимир Илич Дурак - дете-чудо, което за ужас на семейството си (дядото е бивш служител в охраната на Сталин) вместо на руски проговаря на... латински и английски.
Благодарение на своите гениални заложби и феноменална памет Вл. Илич натрупва значително състояние и престъпни групировки от бившата съветска номенклатура и спецслужбите не започват да се домогват до владеещия много езици герой.
Тогава той разбира,че единственият начин да си спаси живота е да изчезне от него...
„Курс по най-нова история с елементи на анализ, изпълнен във фирмения Юзов "оригинален жанр". Книга за вкусния и здравословен живот с неочаквано хубав край и лоша прогноза...", пише за книгата литераторката Олга Шамборант.
След триумфалното си посещение в България преди две години, сега Юз Алешковски отново идва в София, за да представи световната премиера на книгата си и отново да изпее легендарни песни.
На 24 септември в Центъра за култура и дебат „Червената къща" той ще участва в конференция на тема „Политическата коректност: границите между допустимото и недопустимото".
Там ще бъде и известният руски публицист, учен и правозащитник Владимир Буковски. През 1997 г. на български език беше издадена в три тома неговата книга "Един дисидент сред архивите на Кремъл" ("Червената мафия", "Предателството", "Измамата на века: Операция "Перестройка").
През 1995 и 1997 г. в сп. "Факел" излязоха просторни интервюта на Георги Борисов с Буковски. В тях той казва, че комунизмът е "идеологически режим и с него трябва да се води идеологическа война и нарече комунизма заболяване на съвестта.
В началото на 2008 г. Буковски трябваше да дойде в България, няколко дни след посещението в София на руския президент (по онова време) Владимир Путин, но пътуването му се провали по неизяснени причини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!