Ф отографът Светлана Бахчеванова работи предимно над дългосрочни проекти, които най-често са свързани с нарушаване на човешки права и социална несправедливост.
Тя е първият фотограф в редакцията на създадения през февруари 1990 г. вестник „Демокрация”, а от 1997 до 2001 г. работеше за Пресфото в Българската телеграфна агенция (БТА).
От 2001 г. живее в Бруклин, Ню Йорк, където основа издателството FotoEvidence Press и годишната награда FotoEvidence Book Award. Всяка година международно жури избира един фотограф, чиято работа е фокусирана върху нарушени човешки права и я публикува като книга, а изложба с фотографиите на победителя в конкурса и на четиримата финалисти се показва всяка година в Ню Йорк.
Проектът „И той дойде на бял кон“ (2010 – 2015) разказва за традициите в калайджийския клан на българските роми, според които момичета на възраст за женене биват публично представяни по време на така наречените „пазари за булки“.
Изследването докосва сложни въпроси, свързани с културната идентичност, правата на жените, социалната интеграция, както и ролята на медиите в изграждането на малцинствена идентичност.
„Аз започнах този проект, за да допринеса за по-доброто разбиране на това какво преживяват калайджийските жени по време на т.нар. пазари и какъв е живота им в т.нар. организиран брак. Надявам се, да направя нещо за по-доброто разбиране на малцинствената култура в европейското общество, каквото е вече българското”, казва Светлана Бахчеванова.
Изложбата „И той дойде на бял кон“ е в София в рамките на шестият Месец на Фотографията, организиран от Фотографската академия „Янка Кюркчиева“. Тази година Светлана Бахчеванова беше удостоена за цялостното й творчество с наградата на името на Янка Кюркчиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!