С ъс сравнително често споменаване на България на 5 февруари ще бъде открит 65-ият кинофестивал Берлинале.
На откриването извън конкурса ще бъде прожектиран "Никой не иска нощта” (Nadie quiere la noche) на испанската режисьорка Изабел Койшет с Жулиет Бинош в централната роля – на съпругата на американския изследовател на Арктика Робърт Едуин Пири. Действието се развива в Гренландия през 1908 г., а снимките са правени в България, Норвегия и Испания.
Състезава се „Аферим! – драма със сюжет от 19-и век, потопен в етническото многообразие на Балканите. Режисьор е румънецът Раду Жуде, съпродуценти са Росица Вълканова – „Клас” филм, България, и „Ендорфилм”, Чехия.
„Защо аз?“ с копродуценти „Чучков брадърс“ и техни колеги от Румъния и Унгария, е написан и режисиран от румънския режисьор Тудор Джурджу - по действителен случай за живота на румънски прокурор, който през 2002 г. се самоубива и посмъртно става герой в борбата срещу корумпираната съдебна система. Филмът е включен в програмата „Панорама”.
В конкурса са 19 филма, продуцирани в Албания, Белгия, България, Великобритания, Виетнам, Гватемала, Германия, Иран, Испания, Италия, Канада, Китай, Косово, Мексико, Нидерландия, Норвегия, Полша, Румъния, Русия, САЩ, Украйна, Финландия, Франция, Хонг Конг, Чехия, Чили, Швеция, Швейцария, Япония.
Сред участниците със световни премиери са Кенет Брана, Питър Грийнуей, Терънс Малик, Беноа Жако, Джафар Пенахи, Алексей Герман-син, Вим Вендерс, Вернер Херцог... Председател на международното жури е израелският режисьор Дарън Аронофски („Кечистът”„ Черен лебед”, „Ной”)
Телевизионните сериали са нов неочакван акцент в програмата на Берлинале 2015
Фестивалът е първият, който реши повече да не си затваря очите за впечатляващото развитие на жанра през последните години и за ангажиментите на най-ярки звезди в особено популярната днес форма за разказване на истории и приказки.
„Берлинале е фестивал за публиката и е точното място, където ще представяме най-доброто и най-вълнуващото от новите сериали – и в официалната програма, и на Европейския филмов пазар”, каза директорът на феста проф. Дитер Кослик.
В държавите с най-развити кинематографии производството на класически филми вече е незначително в сравнение с финансовия и творческия потенциал, влаган в сериали, които се занимават с обществени и социални реалности, с лични драми или политически интриги.
В Берлин ще се състоят световни премиери на европейски, американски и германски поредици.
Ще бъде показан нов трилър на израелската продуцентска компания, създала Hatufim, първообраза на знаменития американски сериал „Вътрешна сигурност” (Homeland).
Италианският сериал „1992” е политическа кримка за кампанията „Чисти ръце”(Mani pulite) – полицейски акции и съдебни процеси , които навремето предизвикаха истинско земетресение в обществото - срещу влиянието на мафията в правораздавателната система и особено против незаконното финансиране на предизборни кампании и подкупването на политици.
„Проследи парите” (Follow the Money) е датска продукция на авторите на успешния сериал „Правителството” (показван от Нова телевизия през 2013 г.), които отново се занимават с центровете на властта. С политика се занимава и шведският „Сини очи” (Blue Eyes), който разработва актуалната тема за дяснорадикални движения. В „Германия 83” е разказана историята на млад неопитен шпионин от някогашната ГДР.
Американският Bloodline е семейна драма с динамичен сюжет, а Better Call Saul разказва процеси с непредвидим край в увлекателната форма на адвокатски сериал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!