Някой твърди, че българският рок е тъп, безидеен и стилистично замръзнал в отдавна отишли си десетилетия? Ето четири аргумента, с които да му бъде запушена устата, предложени от сп. "Ролинг стоун".
Mindown
Група от Асеновград преследва най-високите стандарти в модерния световен рок
"Едни и същи парадигми, препрочетени наново... Това не е за мен", казва фронтменът на Mindown Антон Сариев.
"Да търсиш непрестанно, да надминаваш самия себе си - само така може да се отвори нова врата."
Излезлият наскоро втори албум на групата от Асеновград Unused Untold Unwritten предлага нова дефиниция за български алтернативен рок - с изключителна прецизност на звука, инструментален талант, добри вокали, чувствителност, интелект и ангажираност към най-високите музикални критерии.
От създаването си през 1999 г. Mindown са трио, което често променя състава си.
В момента на баса е Радослав Паунов (познат от Automatic Flowers, Collapso и Hell No), който е студент последна година в Пловдивската музикална академия в класа на Александър Леков; зад барабаните пък е Лъчезар Георгиев от бруталната груув метъл шайка EXK.
Движеща сила и най-изпъкваща фигура - включително и в чисто физически план - е основателят Антон (вокали и китара). По професия той е инженер по геотермално и хидроложко сондиране, завършил МГУ в София и специализирал в Парма, Италия.
От 13-годишен свири на китара. Другият му музикален проект е групата 4?.
"Любимото ми е да работя в екип, да свиря в банда. Иначе е много лесно да започнеш да се повтаряш и да се отегчиш от себе си", казва той.
Върху албума са дали отражение доста хора, минали през групата през последните години: Радослав Паунов, Лъчезар Георгиев, Андон Тръпков от Smallman и Максим Стоименов от GRДD.
"Ако си наистина самокритичен, как да дадеш по-малко? Когато се сравняваш с образците, хубаво е много да не отстъпваш", казва Антон, който сочи с респект Foo Fighters и признава влиянието на соловите неща на Кип Уингър върху новите песни на Mindown.
Ако музиката може да се пресъздаде с цветове, Антон би избрал сиви и сини нюанси - точно в каквито художникът Георги Бандеров e оформил обложката на албума.
"Усещането е като гмуркане под вода, където е спокойно, тихо, самовглъбено, но не тъжно. Стоим много надалеч от идеята, че предлагаме нещо нечувано. Става дума за пропуснатите, несподелени, неизживени неща от нашия личен живот", казва Антон.
Aftertaste
Поп-рок банда с момиче на вокалите се готви за своя пробив през лятото
Мама ми казваше да не се занимавам с музика, шегува се басистът и най-нов член на Aftertaste Иво Славов, след като другите разказват как се е присъединил към групата по обява в интернет, а стартовата му заплата и досега остава нула.
Нещата при оглавената от симпатичната вокалистка Хриси Ганева група обаче съвсем не вървят зле: в средата на март Aftertaste пуснаха първия си клип, който е към парчето "Тя" - хващащ ухото купонджийски поп-рок, който струи като свеж лъч светлина на иначе мрачния небосклон на българския рок.
"Сега в България е много яко да правиш или някакъв траш метъл, който е бил актуален преди 20 години, или поп-фолк примерно - коментира клишетата, от които Aftertaste искат да избягат, "Хриси от групата на Хриси", както тя сама се представя. - Ние искахме да правим нещо по-модерно, по-младежко."
Бандата се събира преди две години, за да свири кавъри за удоволствие, след което по думите на вокалистката "ни писна и започнахме да пишем авторски парчета".
В момента освен нея и Иво в състава са още китаристът Ангел Стойков и познатият и от Ogi 23 барабанист Христо Илиев-Билката.
Връзката между двете групи не свършва тук - клипът на "Тя" е дело на същия екип, който стои зад "Любов на преспи" и "Почивка" на Ogi 23: режисьорите Петър Кирилов и Ангел Ангелов и оператора Бедрос Халваджиян.
Събрали сме се едно много мощно крю и творим, раздавайки се на 120 процента, казва Ангел, а Хриси допълва, че са приятели и е нормално да си помагат.
По думите на Иво, ако в "България тръгнеш сам срещу вятъра, най-много да стигнеш до кварталната кръчма".
Aftertaste са имали шанса да намерят спонсор, който да инвестира в записите им, но засега отказват да го назоват. В средата на април групата вече е готова да влезе в студио и да запише три нови песни, които да станат основата на дебютен албум.
Две от парчетата са много летни и приятни, третото е малко по-драматично, обяснява Иво.
Планът на Aftertaste е една от "летните" песни, чието работно заглавие е "Един за друг", да се сдобие и с клип, който да се завърти още през въпросния ключов сезон, а есента вече албумът да е записан и готов за издаване.
GRДD
Построк формация изпълзява от клубовете, залага на въображение
Първият концерт на GRДD (чете се "град") е заедно със Center в Софийската математическа гимназия и е организиран от Виолета Василева, ученичката от 11 клас, като проект по предмета "Свят и личност".
Групите свирят без професионално озвучаване, само със собствени усилватели и барабани, срещу вход от 2 лв., който се събира с благотворителна цел. Става страхотен купон.
"Искаме да свирим пред по-младите, пред тийнейджърите. Те трябва да имат шанса да чуят групи, които наистина се борят, за да търсят собственото си звучене, а не предлагат някаква рециклирана западна история", казва вокалистът на групата Максим Стоименов.
По думите му е необходимо българските банди да разберат, че сами трябва да отидат при хората и да им покажат какво могат, а не само да се крият по клубовете пред суперограничена публика.
В GRДD участват музиканти, добре познати на българската алтърнатив рок сцена от групи като Der Hunds, КПД-0 и Mental Architects: Вили Попов (китара), Петър Пейков (китара), Олег Шулев (бас), Еленко Петрoв (барабани) и Максим Стоименов (вокали).
Дебютното им ЕР Град като GRДD, събрало парчетата "99", "Мойто" и "Път на две", е записано в студиото "На вилата" на Александър Наков (Skre4 и Awake), след което е смесено и мастерирано от Антон Велев от Mental Architects.
В началото групата има силни неометъл влияния, които по думите на Максим са били продиктувани "от липса на музикантски умения".
Най-добрата аналогия за това как звучим, която мога да направя, е игра на народна топка с Роджър Уотърс, Насо Русков, Димитър Василев-Нуфри, със саунда на ирландската банда And So I Watch You From Afar, казва той за сегашното звучене на GRДD.
"Много сме внимателни какво казваме на хората с нашите песни. Нашето послание е крайно позитивно: начинът да се справиш с една кофти ситуация е да имаш идеи и да използваш въображение."
Downslot
Две трети от Пропаганда продължават с ново име и доста по-тежък звук
След като Пропаганда - една от най-яките български метъл групи от последните 20 години - за пореден път изпада в състояние на зимен сън, през 2008 г. китаристът им Иван Делибалтов решава, че е време да започне нов проект.
Свързва се с Васил Андонов, негов стар приятел и китарист на Komma - група, с която Пропаганда споделят едно мазе репетиционна от години - и двамата започват да пишат заедно нова музика.
Както си играят с новата техника обаче, постепенно измислят доста музика и нещата стават сериозни. Викат в групата басиста и вокалист Илиян Шиклов (Пропаганда, Suffer H) и барабаниста Йордан Донев (New Disease), който впоследствие се отказва и е заменен с Иво Баев.
Макар и в Downslot да присъстват две трети от Пропаганда, това е съвсем нова група със съвсем различен стил, настоява Иван.
"С две китари сме най-малкото - уточнява Васил. - Това е доста съществено."
Освен да се възползват от възможността да свирят китарни хармонии, Downslot залагат и на здрави барабани с доста помпане на касите, както и на разнообразни вокали, преливащи суперестествено от дране в мелодично пеене.
Текстовете този път са на английски и са писани от Иван, който по думите на Васил е "най-наясно с езика". Успешна комбинация, ако се има предвид, че парчето им "God Is War" се загнезди в ефира на радио Z-Rock и дори известно време оглавяваше класацията му.
В момента групата работи по дебютния си албум, който все още няма и работно заглавие, но се очаква да включва около десет парчета.
"И тримата сме правили записи и преди и знаем, че мъката е голяма - казва Васил. - Понеже сме свирили всички в някакви банди дълго време, сме супернетърпеливи да постигнем нещо."
И Downslot работят сериозно по въпроса, като печелят фенове по добрия стар начин - с много свирене на живо не само в София, но и навсякъде, където има сцени и клубове.
Купихме си бус, България е наша, споделя последните постижения на групата Иван. Илиян допълва: "И Европа, надявам се".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!