Най-младите звезди на Младежкия театър "Н. Бинев" изпълняват централните роли в първата постановка за сезона – "Господин Балкански" от Георги Данаилов.
Герасим Георгиев – Геро излиза на сцената като Ганьо Балкански, а Бойко Кръстанов – като наивния и невинен в началото Бодков. (вижте снимки от постановката)
И за двамата това са нови възможности за професионална реализация след досегашните им успехи. Геро продължава да събира аплодисменти на тази сцена като Карлсон, в "Макбет" на Теди Москов и в "Кола Брьонон" на Влади Люцканов, а Бойко Кръстанов спечели признанието и на зрители, и на критика с изпълнението си в "Любов и пари" на Петър Кауков.
Новото появяване на вечния български герой Бай Ганьо е постановка на Бина Харалампиева. Сценографията и костюмите са на Петя Стойкова, музиката – на Асен Аврамов.
Драматизацията на "Бай Ганьо" от Алеко Константинов, която Георги Данаилов написва преди 27 години, не слиза от сцените на българските театри. "Писах я за 60-годишнината на великия Георги Калоянчев”, разказва писателят.
И продължава: "През пролетта на 1984 г. Станислав Стратиев, тогава директор на Сатиричния театър, сподели с мен следното: Догодина януари Калата става на шейсет – юбилей. А той, да го вземе дявола, е изиграл всичко… всичко освен Бай Ганю.
Разбираш ли ме? До сега са правени опити за драматизация на някои от фейлетоните на Алеко, но истинска пиеса няма. Ще я напишеш, ли? - Не знам. - Опитай!
Опитах. И от премиерата на "Господин Балкански", на която публиката започна да ръкопляска още със самото появяване на Георги Калоянчев на сцената, до ден днешен, пиесата не напуска нашите театри, сякаш българската публика от поколение на поколение, за зло или добро, се е сродила с героя и не ще да се разделя с него.
Питал съм се защо. В световната литература има подобни особени случаи, когато създаденият от автора герой си взима шапката, скача от писалището на своя създател, казва му сбогом и тръгва по света. Той вече не е същият, той общува с читателите, придобива нови качества, дадени му щедро от хората, едни го величаят, други хулят, но той им остава близък.
Ето го например храбрият войник Швейк, Остап Бендер, може би Гаргантюа, някои от героите на Гогол, такъв е и Бай Ганьо Балкански.
И веднага искам да заявя – той не е отрицателен герой, такъв не го вижда и Алеко Константинов, прекалено грубо карикатурно би било, ако откриваме в господин Балкански само порока, келепирджията, хитреца, измамника. Той си остава герой на оцеляването.
И заради това не можем да го прогоним нито от сцената, нито от екрана, нито от душиците си. Ние, макар и да не го признаваме, всъщност го обичаме…"
В тази посока разсъждава и Бина Харлалампиева: "Бай Ганьо носи и изразява детската възраст на националните ни недостатъци. Днес той е пораснал и е много по-коварен и неразпознаваем. Затова можем да благодарим на учителите му, по-опитните европейски нации. Но това не ни освобождава от задължението да се вглеждаме критично в себе си."
В избора на режисьорката има изненада - Вежен Велчовски, актьор с различен натюрел, ще излезе като Данко Харсъзина.
Гочоолу е СветославДобрев, Дочоолу – Александър Хаджиангелов,
Марженка е Лилия Гелева, майка й – Мариана Миланова.
А като достолепния проф. Иречек се представя доайенът на трупата Стефан Мавродиев.
Премиерните представления на "Господин Балкански” в Младежкия театър са на 3 и 4 октомври, следващите - на 10, 18 и 31 октомври.
Герасим Георгиев-Геро е новият Ганьо Балкански
Герасим Георгиев – Геро излиза на сцената като Ганьо Балкански, а Бойко Кръстанов – като наивния и невинен Бодков
1 октомври 2012, 15:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!