Първият и вторият кръг бяха през миналата година. Тогава 60 певци от цял свят изпратиха по две арии за предварителния първи тур, при който елиминирането става с прослушване на записи на кандидатите. Тридесет певци бяха допуснати до втория тур, а пред журито се явиха 27 от 9 страни - Азербайджан, България, Германия, Испания, Русия, Словакия, Украйна и Чехия.
Председател на журито на Първия тур беше Александрина Милчева, а на втория - композиторът Александър Йосифов, а членове - диригентите Михаил Ангелов и Велизар Генчеви оперните певци Стефка Евстатиева и Калуди Калудов.
До трети тур бяха допуснати 12 кандидати - 7 от България, двама от Русия и по един от Германия, Испания и Полша.
Финалистите са шест сопрани, две мецосопрани, двама баритони и един бас.
От 21 до 25 април те ще участват в представления на „Бохеми", „Набуко", „Бал с маски" и „Риголето" от Верди, а на 26 април от 19 ч. на сцената на Софийската опера ще се състои гала концертът на лауреатите.
Италианският тенор Андреа Чезаре Коронела, един от последните ученици на Лучано Павароти, ще е специален гост на конкурса. Той ще пее в ролята на Рудолф в две от общо четирите представления на „Бохеми".
Финалистките Доротея Доротеева и Ина Кънчева ще му партнират в ролята на Мими - на 21 април от 10.30 и на 22 април от 19 ч.
Другите участници са:
Евгения Ралчева, сопран от България - в ролята на Мими от „Бохеми" на 21 април от 19 ч.;
Олга Орловская-Бакина, сопран от Русия - в ролята на Мими от „Бохеми" - на 22 април от 10,30 ч.;
Кирил Манолов, баритон от България - в ролята на Набуко, Марк Пужол, бас от Испания - в ролята на Закария и Агуенда Кулаева, мецосопран от Русия - в ролята на Фенена - в „Набуко" от Верди на 23 април от 19 ч.;
Димитринка Райчева, сопран от България - в ролята на Амелия и Елишка Велисова, мецоспоран от Чехия - в ролята на Улрика - в „Бал с маски" от Верди на 24 април от 19 ч.;
Елеоноре Маргер, сопран от Германия - в ролята на Джилда, и Ядвига Построжна, мецосопран от Полша - в ролята на Мадалена - в „Риголето" от Верди на 25 април от 19 ч.
Международният коркурс за млади оперни певци е създаден през 1961 г.Следващите два конкурса са провеждани през две, след това - през три, а от 1984 - през четири години.
От конкурса започва знаментитата световна кариера на най-известните български певци - Гена Димитрова, Ана Томова-Синтова, Никола Гюзелев, Стефка Евстатиева, както и на световни звезди като Владимир Атлантов, Ава Джуун Купър, Силвия Шаш, Евгени Нестеренко - едни от най-красивите гласове на 20-и век.
В международното жури са участвали изключително авторитетни личности: Асен Найденов, Георги Златев-Черкин, Димитър Узунов, Добрин Петков, Райна Кабаиванска, Пламен Карталов, Ава Джуун Купър, Ерих Вите, Фредерик Кокс, Карл Шуберт, Елейн Дюк, Ирина Архипова и др.
Голямата награда на конкурса - "Златният пръстен на София" - е връчвана само четири пъти в 13-те издания.
Уникална особеност на софийския конкурс е, че певците, достигнали до трети тур, се представят в централна роля в спектакъл на Националната опера.
Една от целите на конкурса е да се популяризира българското песенно творчество - във втория тур на конкурса е задължително изпълнението на българска песен или ария.
До 1992 г., конкурсът се е организирал от Министерството на културата, а след това - от Фондацията „Международен конкурс за млади оперни певци" с председател проф. Пламен Джуров и съорганизатори Министерството на културата, Столичната община и Софийската опера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!