Филмът "Писмото" (The Letter) на българската режисьорка Доротея Друмева спечели първа награда на фондацията Cinéfondation - за випусници и студенти във висши филмови училища - на 64-тия международен кинофестивал в Кан (Festival-Cannes.com).
"Писмото" е 30-минутна лента, продуцирана от Германската филмова и телевизионна академия в Берлин (dffb.de), в която се разказва за млада жена, изненадана от вестта, че очаква дете.
Доротея Друмева е родена в гр. Исперих преди 32 години, учила е социология и философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Завършва Германската филмова и телевизионна академия, а "Писмото" е третият й късометражен филм, направен там.
От 1998 г. фондацията Cinéfondation награждава в Кан филми на млади автори, а конкурсът е част от официалната състезателна програма на Международния фестивал. Тази година българката печели в конкуренцията на 16 филма, представени от 11 висши филмови училища.
Втората награда в категорията беше присъдена на мароканския режисьор Камал Лазрак за филма "Драри" (Drari), а третата - на южнокорееца Сон Те-гюм за лентата "Нощен полет" (Fly by Night).
Преди два дни филмовият проект "Лъжесвидетел" със сценарист и режисьор Иглика Трифонова и продуцент Росица Вълканова спечели наградата "Кшищов Кешловски" на независимата филмова фондация ScripTeast (ScriptEast.pl) за най-добър сценарий от Централна и Източна Европа.Наградата бе връчена на специална церемония на 18 май по време на международния кинофестивал в Кан, където се състоя заключителната сесия на ScripTeast.
Филмът "Хавър" (Le Havre) на финландския режисьор Аки Каурисмаки
спечели първия си приз от кинофестивала, след като бе
удостоен с
Голямата награда на Международната федерация на кинокритиците.
Темата на филма е за нелегалните имигранти от Африка в Европейския съюз.
АФП посочва, че фаворити за спечелването на голямата награда на 64-ия кинофестивал в Кан "Златна палма" освен Аки Каурисмаки с "Хавър" са още американецът Терънс Малик с "Дървото на живота" (The Tree of Life), френският режисьор Мишел Азанавичус с филма "Артистът" (The Artist) и братята Дарден от Белгия с "Детето с колело" (Le gamin au velo).
Филмът "Довиждане" (Be omid e didar) на иранския режисьор Мохамад Расулоф
получи
наградата за най-добра режисура в конкурсната програма "Особен поглед".
Съпругата на Расулоф получи приза от негово име.
37-годишният ирански режисьор и неговият 50-годишен колега Джафар Панахи бяха арестувани през март 2010 г. по обвинение в антиправителствена дейност заради свой филм. През декември двамата бяха осъдени на по шест години затвор. Наложена им бе и 20-годишна забрана да снимат филми и да напускат Иран.
След като обжалваха присъдите си, Расулоф и Панахи бяха освободени, но живеят под домашен арест в Техеран, в очакване на решението на апелативния съд.
Филмът "Довиждане" е бил сниман през зимата при полулегални условия. Лентата е била изнесена от Иран благодарение на "съучастници".
В "Довиждане" е описана историята на млада адвокатка в Техеран, която търси виза, за да напусне страната. Расулоф представя съвременното общество и ежедневието на жените в Иран.
Със специалното разрешение на организаторите на фестивала в
Кан, журито начело със сръбския режисьор Емир Кустурица, удостои
с
наградата "Особен поглед"
(най-престижната награда в тази конкурсна програма) два филма - "Ариранг" (Arirang) на южнокорееца Ким Ки-дук и "Спиране посред пътя" (Stopped on Track) на германеца Андреас Дрезен.
Филмът "Елена" (Elena) на руския режисьор Андрей Звягинцев получи наградата на журито в конкурсната програма "Особен поглед".
Конкурсната програма "Особен поглед" е втората по значение в Кан. Победителите в главната конкурсна програма, включително носителят на "Златна палма", ще бъдат обявени утре, когато и ще бъде закрит кинофестивалът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!