Бг гарски, сръбски, македонски и ромски песни ще звучат на 10 ноември в зала 1 на НДК в благотворителен концерт спектакъл на Есма Реджепова.
С кралицата на ромската музика (Esma.com.mk), която гостува у нас не за първи път, на сцената ще бъдат ансамбъл "Теодосиевски", Ивайло Димитров и легендата на акордеона Ибро Лолов със своя оркестър.
В програмата ще са включени познати хитове като "Чай шукарие", "Давай бре, чичо", "Чекай, животе", "Ибрахим", "Защо си ме, майко, родила".
Билетите са по 15, 20 и 25 лева и се продават в Билетния център на НДК. От цената на всеки ще бъде отделен по 1 лв. за благотворителност.
Събраните средства ще бъдат дарени на дома за медико-социални грижи "Св. Параскева" в София, който работи с деца, лишени от родителски грижи .
Самата Есма Реджепова също развива благотворителна дейност и е осиновила десетки осиротели деца.
След музиката втората ми любов е хуманността, споделя тя. Като авторка и изпълнителка на етномузика е призната за един от най-успешните артисти на всички времена в своя жанр.
Във вените й тече мюсюлманска, еврейска и циганска кръв. За първи път като ромска кралица я определя индийската министър-председателка Индира Ганди на фестивал през 1976 г.
За мен музиката е всичко - въздух, хляб, вода,
казва Есма Реджепова. Изнесла е повече от 22 хил. концерта в над 30 държави.
Предишният й гастрол тук беше преди три години, когато имаше запомняща се изява в рамките на "Киномания", когато бе премиерата на филма "Когато пътят засвири: Приказки за цигански керван".
В ансамбъл "Теодосиевски" свирят четирима нейни синове и един внук, закърмени с нейната музика: акордеонист, тромпетист, кларинетист, клавирист и барабанист.
Родена е 8 август 1943 г. в Скопие, днешната столица на Република Македония, а пее от 11-годишна.
Спомня си, че като малка слушала Радио София и музиката на детството й била от България - например песента "Провикнал се Николчо", изпълнявана от Борис Машалов и Гюргя Пинджурова.
Акордеонистът Ибро Лолов, който е сред близките й приятели у нас, също свири от 11-годишна възраст.
Първото му записано хоро е Филиповското, а през следващите десетилетия изпълнява и други "хитове" на българската народна музика: Шопско, Кюстендилско, Пазарджишко, Радомирско, Добруджанско, Македонско, Сатовчанско...
Оттогава датира и приятелството му с Есма и покойния й вече съпруг - акордеонистът Стево Теодосиевски.
В голямо интервю пред радио "Сигнал плюс" (Signal.bg) по повод гастрола й на 10 ноември Есма Реджепова си спомня, че навремето е правила 400 концерта из цяла България.
А на въпроса коя нейна песен би била най-подходяща за поздрав към българите на датата 10 ноември, певицата посочва
"Чакай, животе, че ми се живее" -
и обяснява: "Тази е най-демократичната песен. Значи да се живее, и на този свят, с всичко хубаво и да няма ядове и грижи.
Много искам да няма граници на Балканите, да няма бариери, да може всеки да ходи и да се връща, защото така два народа могат да живеят задружно и да се почитат.
Ако има граници, хората по-трудно ще могат да си извадят виза, да си гостуват. Това аз понасям много тежко."
Тя не пести и суперлативи за приятелите си музиканти у нас: "В България има добри музиканти, добри певци имате, страхотни певци.
Познавам много добри изпълнители и певци от България, харесвам и почитам техните гласови възможности, с които могат да интерпретират така песните, както рядко някой може."
Запитана "Вярвате в Бог. За какво се молите?", споделя: "Аз съм набожна жена, много набожна. Много вярвам в Господ и онези Десет заповеди истински ги спазвам в моя живот.
Не трябва човек да ходи в църква само да се помоли, а пък след това пак да прави проблеми. Аз съм от жените, които истински приемат в живота си тези Десет заповеди."
Есма Реджепова пее на 10 ноември
На концерта й в зала 1 на НДК ще свирят ансамбъл "Теодосиевски" и легендарният акордеонист Ибро Лолов със своя оркестър
6 ноември 2009, 12:04
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!