В Европейския парламент в Страсбург тази вечер се открива изложба, която ще представи традициите и съвременното развитие на българската култура. Инициативата е част от програмата, свързана с избирането на български град за Европейска столица на културата през 2019 г., а сред кандидатите е и София.
Междукултурният диалог в Европа има отдавнашни традиции, отбеляза по този повод пред БТА столичният кмет Йорданка Фандъкова.
В нашата изложба представяме традициите на българската книжовна школа, за първи път в оригинал в чужбина ще бъде показано Добрейшовото евангелие, отбеляза тя.
В изложбата са включени снимки от културно-историческото наследство на българската столица
- църквата "Света София", разкопките на ларгото, катедралата "Св. Александър Невски", Боянската църква. Показани са и съвременните фестивали в града.
Изложбата е организирана съвместно с френския град Селеста, с чиято библиотека днес бе подписано споразумение за сътрудничество с Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".
"Искаме да покажем, че съвременните творци и младите хора развиват днес традициите, в представянето участват писателят Алек Попов и музикантът Теодоси Спасов", отбеляза Фандъкова.
Съвременните творци развиват междукултурния диалог, посочи тя.
По нейните думи София е готова да бъде Европейска столица на културата през 2019 година.
Градът има сериозен бюджет за култура, в последните години бяха открити няколко нови музея.
През тази година предстои да отвори врати Музеят за история на София. Тези инвестиции са основата за развитие на богатия културен живот на българската столица, отбеляза Фандъкова.
Съорганизаторът на събитието - евродепутатът Мария Габриел (ГЕРБ, ЕНП) - допълни, че библиотеката на Селеста е под егидата на ЮНЕСКО за световно наследство, тъй като съхранява част от писмената памет на човечеството. Библиотеката пази едни от първите печатни книги в света. Тази културна институция обявява подкрепата си за София за Европейска столица на културата през 2019 година, поясни Габриел.
Тя изрази надеждата идеята за Европа на знанията и ценностите да бъде популяризирана още по-широко. Още през XV век хуманистите символизират онова свободно движение на хора и идеи, които днес са ценни за нас, посочи евродепутатът.
По нейните думи понякога забравяме да говорим за тези ценности, а говорим за Европа на кризата и нетърпимостта. Ясно показваме, че България и София са част от културното наследство, но и от културното бъдеще на Европа, заяви Габриел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!