Л юбителите на визуалните ефекти в киното могат да се запознаят с творчеството на двама българи, чиито имена са свързани с режисьора Робърт Земекис, филмите "Хари Потър", "Хрониките на Нарния", "Матрицата". На метри една от друга, в петък и в събота изложби откриха Владимир Тодоров и Любомир Христов.
Владимир Тодоров, който от 15 г. работи в САЩ, създава визията на герои от филми като "Полярен експрес", "Хари Потър", "Беоулф" и "Хрониките на Нарния".
"Това е първата изложба, която правя, първа в живота ми изобщо. Това са филмови неща, обикновено не ги излагаме, те са в компютрите ни", каза той на откриването.
Изложбата, подредена в клуб "Мото" (ул. "Аксаков" 18), е в рамките на Фестивала за независимо американско кино So Independent, а Владимир Тодоров е автор на визията на тазгодишното издание на фестивала.
Владо е изключителен човек, невероятен талант, признат отвъд океана, каза Жана Караиванова, организатор на So Independent.
Кариерата на Тодоров, който учи анимация във ВИТИЗ, започва през 1990 г. в Amblimation Studio на Стивън Спилбърг в Лондон, където участва в създаването на филмите "Американска приказка" 2, We’re Back, Balto.
През 1997 г. се присъединява към Warner Brothers и работи върху анимацията "Битката за Камелот" (The Quest For Camelot).
През 1998 г. Владимир Тодоров е поканен и става част от творческия екип на Sony Pictures Imageworks в Лос Анджелис, където е част от екипите, създали филми като "Стюарт Литъл", "Хари Потър и философският камък", а също и спечелилия Оскар за късометражен анимационен филм “The Chubb Chubbs”.
Следват няколко години, в които работи с известния режисьор Робърт Земекис като супервайзър за дизайна на героите във филма "Полярен експрес“, а също така и във филмите "Беоулф“ с Анджелина Джоли и Антъни Хопкинс, "Майло на Марс“ и "Коледна песен“.
"Вдъхновяващо е да работиш със Земекис, той е една от легендите във филмовата индустрия.
Още преди да го познавам, той ми повлия задочно. Когато учех анимация, гледах "Заекът Роджър" и си представях какво ли е да работиш с режисьор като него. Мислех, че това не може да се случи никога и си представете какво е за мен да се срещна и да работя за Земекис и с него лично. Сега, през призмата на изминалото време, това не ми изглежда толкова фантастично, но всъщност е една почти приказна небивалица. Научих прекалено много от него за правенето на кино и съм безкрайно благодарен на съдбата, че го срещнах", разказа Владимир Тодоров за Vesti.bg.
Той е избрал "Мото" за място на изложбата си неслучайно. "Тук бяха ателиета на Художествената академия, тук се правеха скулптури, а оттатък, където е сега магазинът, бяха подготвителните курсове за Художествената гимназия и аз тук съм се учил да рисувам портрети, други неща преди да кандидатствам в гимназията, така че мястото има история и лично за мен, така че неслучайно го избрах", каза още художникът.
На откриването на изложбата той отдели време и на две момчета от Художествената гимназия, които поискаха да му покажат свои работи.
Изложбата на художника аниматор Любомир Христов е в галерия “Suspacious” (ул. “6 септември” 13).
Христов е част от екипа на над 60 филма, сред които най-известни са “Матрицата”, “300″,”Г-н и г-жа Смит”, “X-Мен 2″, “Последният самурай”, „Арго” и "Животът на Пи".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!