Симфоничният оркестър на Баварското радио
ще е в София на 23 април, четвъртък, с концерт, който е част от кратко източноевропейско турне на ансамбъла - Загреб, София, Москва, Санкт Петербург.
А преди три седмици оркестърът се завърна от Ню Йорк, където е изнесъл три триумфални концерта в "Карнеги хол". В програмата на гостуванията му през сезона 2008/2009 българската столица попадна наред с Лондон, Париж, Ню Йорк, Люцерн.Концертът в четвъртък е от програмата за отбелязване на 80-годишнината на Софийската филхармония, създадена през 1929 г. от проф. Саша Попов.
Баварският оркестър е създаден преди 60 години и е ръководен до 1960 г. от своя основател и главен диригент Ойген Йохум. Той успява да ангажира изтъкнати германски и европейски музиканти.
С изпипана програма от класиката и романтизма - с особен акцент върху симфониите на Брукнер - ансамбълът си спечелва международна слава. Между забележителните изпълнения, записани в историята на филхармониците на Баварското радио под диригентството на Ойген Йохум са и произведения на Рихард Щраус.
След това през годините начело на оркестъра последователно застават забележителни диригенти като Рафаел Кубелик, Кирил Кондрашин, сър Колин Дейвис, Лорин Маазел и от 2003 г. - Марис Янсонс.
Той ще дирижира и в София една програма представителна за майсторството на оркестъра от Мюнхен: Йоханес Брамс - Симфония №2 в ре мажор, Рихард Вагнер - Въведение и Смъртта на Изолда из операта "Тристан и Изолда", Рихард Щраус - Сюита "Кавалерът на розата"=
Марис Янсонс е син на прочутия латвийски диригент Арвидс Янсонс и на еврейската певица Ираида. Той завършил консерватория в Лениград, във Виена специализирал при Ханс Сваровски и Херберт фон Караян, а от 1973 г. наследил баща си като диригент на Ленинградската филхармония.
От 1979 до 2000 г. ръководи филхармонията на Осло, от 1992 г. е главен гост диригент на лондонския филхармоничен оркестър, а от 1997 г. шеф диригент и на Симфоничния оркестър на Питсбърг в САЩ.
През 1996 г., дирижирайки операта "Бохеми", е повален от сърдечен инфаркт с последните тактове. Възстановява се, продължава да работи и през 2003 г. наследява Маазел в Мюнхен.
Баща му е починал от инфаркт по време на концерт...
През 2004 г. оглавява и Кралския симфоничен оркестър "Концертгебау" в Амстердам.
През 2008 г. най-авторитетните музикални критици в анкета, организирана от списание „Грамофон", класираха оркестъра на Баварското радио на шесто място сред най-добрите оркестри в света. "Концертгебау" е на врха на тази най-авторитетна класация и по този начин и двата оркестъра на Янсонс са в първата шестица на света.
Оркестърът е бил дирижиран и от гости като Рихард Щраус, Игор Стравински, Пол Хиндемит, Клаудио Абадо, Ленърд Бърнстейн, Карл Бьом, Пиер Булез, Ерих Клайбер, Ото Клемперер, Зубин Мета, Рикардо Мути, Сейджи Озава, сър Джордж Шолти...
Другото голямо събитие - на 28 април, вторник - е концертът на
камерния оркестър „Концертгебау" (Concertgebouw), Амстердам.
Солист ще бъде цигуларят Веско Пантелеев-Ешкенази (който е първи концертмайстор на големия Кралски Концертгебау оркестър), а диригент - брат му Мартин Пантелеев. Ще прозвучат произведения от Хайдн, Шуберт, Елгар и Моцарт.
„Концертгебау" е камерна фопмация, създадена през 1987 г. В него свирят музиканти от световноизвестния Кралски Концертгебау оркестър, създаден през 1888 г.
Преди 1987 г. ансамбълът е бил известен като Амстердамски камерен оркестър, а след това е присъединен към филхармоничния састав. Често е канен да музицира на международни фестивали.
Турнетата му включват Белгия, Италия, Испания, Германия, Финландия, Португалия, Япония, Индия. Записите на оркестъра получават най-високи оценки от музикалната критика. С оркестъра свирят реномирани световни солисти, включително Мария Жоао Пиреш, Фридрих Гулда, Елън Родригес, Лин Харел, Мариета Петкова, Веско Ешкенази, Роналд Браутигум, Жанин Янсен, Миша Майски и Шломо Минц. Марко Бони е главен диригент на оркестъра от януари 1995 г.
Този концерт се организира със съдействието на посолствто на Кралство Холандия в София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!