Постановката е на Софийската опера и балет и вече е завоювала световно признание. Режисьор е Пламен Карталов, диригент - Цанко Делибозов. Представления на "Дон Карлос" ще има и на 31 юли и 1 август.
В спектакъла участват най-изявени певци - Орлин Анастасов като Крал Филип II, Костадин Андреев в ролята на Дон Карлос, Венцеслав Анастасов, Бисер Георгиев, Мариана Цветкова, Радостина Николаева.
На 1 август ролите на Дон Карлос и Филип II ще бъдат изпълнени от гостуващите Александру Бадеа от Румъния и Ивица Чикеш от Хърватия.
Пламен Карталов казва, че "Дон Карлос" е емблематично име за българския оперен театър и затова тази година се играе в естествения декор на Царевец.
"В това произведение са печелили световно признание Гена Димитрова, Ана Томова-Синтова, Борис Христов, Райна Кабаиванска и много други прочути по целия свят изпълнители. И досега остава голямо предизвикателството да намериш певци, които да изпълняват музиката на Верди", каза режисьорът, цитиран от в. "Борба".
Той е убеден, че драматургията на Верди и обстановката на историческия хълм се съчетават прекрасно, затова и ефектът над зрителите ще бъде поразяващ.
Дължината на сцената е 22 метра. Върху нея като част от декора се издига 16-метров кръст. Основният декор е една огромна готическа арка, висока 13 метра. Тя е символ на инквизицията и ще бъде по-висока от двореца, до който е построена сцената.
"Някога 30 000 еретици са били изгорени от Светата инквизиция по поръка на испанския крал и в това е идеята - да всява респект и дори ужас", обяснява маестро Карталов.
Почти цяла седмица изкачват декора до върха на Царевец. Заради тесните пътеки на хълма до Двореца не може да се качи декоровоз, затова за целта се ползва малко камионче. След представленията на операта са нужни три дни, за да бъде разглобен и свален и да бъде построена сцената за
балет "Арабеск".
На 6 август трупата ще покаже „Лудо вино", „Двойственост" и „Болеро". Хореограф на „Лудо вино" е Боряна Сечанова, а костюмите са на Цветанка Петкова-Стойнова. Спектакълът е по мотиви от народния обичай за правене на вино и пресъздава очарованието и опиянението от свещенодействието на ритуала.
„Двойственост" е по музика на Астор Пиацола, по стихове на Пабло Неруда. Хореографията е на Лиз Лий от Великобритания.
Емблематичният за трупата спектакъл "Болеро" е по гениалната музика на Морис Равел и хореография на незабравимата Маргарита Арнаудова.
„Кармина Бурана" от Карл Орф ще има две представления - на 7 и 8 август. „Арабеск" представя знаменитото произведение на Карл Орф в балетна версия на Боряна Сечанова.
Тази година „Сцена на вековете" струва 132 000 лв., от коитообщина Велико Търново осигурява 30 000.
"За останалите разчитаме на спонсори и на продажбата на билети. Седмица преди фестивала вече бяха продадени 1800 места, има заявка от две групи чуждестранни туристи, които ще дойдат във Велико Търново специално за фестивала",обявиха от туристическа агенция „Царевград Търнов".
"Сцена на вековете" се организира за пети път. Фестивалът беше създаден през 1985 г., когато Пламен Карталов постави операта „Ивайло" от Марин Големинов и събра на представлението 12 000 зрители. Диригент беше самият маестро Големинов.
"Билетите тогава бяха продадени за два дни и ние нямахме идея да правим фестивала отново. Но се наложи още през септември същата година да построим пак сцената за още две представления", спомня си Карталов.
През 1987 г. Карталов постави и "Цар Калоян" от Панчо Владигеров и с тези грандиозни спектакли "Сцена на вековете" започна като оперен фестивал на открито без аналог в света.
Прабългарската школа за оцеляване „Бага тур", Сдружение „Чигот", Сдружението за антични и средновековни реконструкции и Средновековното общество Modus Vivendi са допълнителна атракция в дните на фестивала.
В дните на фестивела в крепостта Царевец, след третата порта, ще има
демонстрации на бойни изкуства, стрелба с лък, фехтовка, средновековни занаяти
и кухня. Това ще е атракция и за туристите, които се
качват на хълма, и за зрителите.
Директорът на Софийската опера и балет Пламен Карталов
от години е популяризатор и неуморен организатор на оперни спектакли на открито.
Той подготвя атракция и за септември, когато край Военната академия в столицата ще има "Оперни вечери в парка".
От 10 до 12 септември в прекрасния парк на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" 82 на специално издигната сцена солисти, хор, оркестър и балет на Софийската опера и балет ще представят "Лакме" от Лео Делиб.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!