Най-пълната в света колекция на скулптури на Едгар Дега ще бъде изложена от днес до 29 октомври в Националната художествена галерия (НХГ).
Тя съдържа 74 пластики на художника импресионист, принадлежащи на американската фондация "М.Т. Абрахам". Досега са били изложени само в Атина и в Тел Авив.
В България ги представят посолството на Франция и българското Министерството на културата.
Откриването на изложбата е днес от 18.30 ч.
Куратор на изложбата е бившият директор на НХГ Борис Данаилов, а подготовката й му е отнела около година и полбовина.
Колекцията е от
произведения, които Дега е създавал в продължение на целия си живот,
и една голяма част от нещата са били помощни за него - разказва Данаилов, цитиран от "Труд".
В пластиките си художникът е изследвал различни движения и позиции на човешкото тяло, както и характерните за него конски фигури.
"Три са основните сюжети в експозицията - балерините, конете и женският тоалет;
централно място в нея заема прочутата
"Малката 14-годишна балерина" - единствената скулптура, която Дега е излагал приживе -
на Шестата импресионистична изложба през 1881-ва в Париж. Фигурката, висока 99 см, е изработена от восък. За експозицията художникът я боядисва в телесен тон, облича я с тюлен тоалет и вплита в косата й панделка.
"Собствениците на колекцията бяха отстъпили правата за показването на сбирката на музей в Атина и трябваше да преговаряме с него, за да можем да я експонираме в България. Докато се договорим, минаха почти две години, но в резултат ще може да се насладим на шедьоврите на самия Дега.
Съществена роля изиграха френското посолство и културният институт към него в България, които до голяма степен финансират начинанието. Лично френският културен аташе Давид Вейзман се ангажира с проекта", казва Данаилов за в. "Сега".
Организаторите поясняват, че експозицията ще бъде под
засилена охрана, а всички шедьоври са надлежно застраховани.
Отделни пластики на Дега могат да се видят в Лувъра и някои по-малки европейски музеи.
Роденият в аристократично семейство в Париж
Едгар Жермен Илер де Га (1834-1917)
е сред най-видните представители на импресионизма. По-късно обаче, под влияние на новите социални идеи художникът променя фамилията си от де Га на по-малко претенциозното Дега.
Баща, който бил банкер, искал синът му да стане юрист и през 1853-а Дега учи в юридическия факултет на Парижкия университет, но няма особено желание да се занимава с право и се отдал на проявеното още в детството му желание да рисува.
През 1855 г. се записва в Школата за изящни изкуства в класа на Луис Ламот, но намира курса му за безполезен. През 1856 г. неочаквано за всички той зарязва учението и заминава за Италия. В този период негов кумир е Веронезе.
Дега пътува из Европа, за да изучи платната на Дюрер, Рембранд и Гоя.
През 1860 г. открива свое студио в Париж и бързо се установява в артистичните среди там. Рисува портрети и исторически сюжети, особено популярни теми сред клиентите на художниците по това време. Към този период се отнася и знаменитият му автопортрет с цилиндър и ръкавици. На следващата година
се запознава с Мане и приятелството им продължава до смъртта им,
прекъсвано от чести свади. Двамата са ядрото на младите творци, чиито творби са отхвърлени от журито на Парижкия салон (1863) - Моне, Реноар, Сисле и др. и по-късно стават известни като импресионисти.
Дега умира на 83 години на 27 септември 1917 г. в Париж. Тогава вече е признат художник, който се счита зa един от най-оригиналните и ярки творци на импресионизма.
Погребан е на гробището Монмартър в Париж.
Негово наследство са 2000 пастелни и маслени картини, акварели, както и 150 скулптури,
половината от които ще видим сега.
Известен с любимия си мотив - балерините, сред най-известните му творби са "Балетна репетиция", "Звезда", "Сините танцьорки", "Абсент".
Дега за ценители в София
Експозицията представя 74 пластики, които художникът импресионист е правил през целия си живат
2 септември 2010, 12:35
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!