Пд ди две седмици в Русия излезе на екран втората част от кинодилогията на Никита Михалков (trite.ru), която е продължение на знаменития му филм от 1994 г. "Изпепелени от слънцето" ("Оскар" за най-добър чуждестранен филм).
Тя е озаглавена "Изпепелени от слънцето 2: Цитаделата" (вижте трейлър в сайта на филма - citadel-film.ru).
Първата част, която излезе по същото време миналата година под заглавието "Изпепелени от слънцето 2: Предстояние", се провали. След прожекцията на фестивала в Кан френските критици нарекоха филма "позор" за големия режисьор, а актьорското му изпълнение - "пародия на самия него".
В Русия "Предстояние" предизвика незапомнена по своите мащаби и острота отрицателна критика. Упреците дойдоха както заради откритите от наблюдателите недостатъци, така и заради заиграването на Михалков с властта и похарчените 50 млн. долара.
Филмът бе особено остро нападнат от ветераните и военните историци заради исторически грешки и несъответствия в показаното на екрана, а възмущението на зрителите му донесе антинаградата "Клиничен случай".
Мнозинството критици бяха единодушни, че "Изпепелени от слънцето 2: Предстояние" е предизвикал такова отрицание, с каквото нито един филм за войната не се е сблъсквал през последните 20 години.
Филмът се провали и във финансово отношение, като успя да възвърне едва 7,5 млн. долара от астрономическия си бюджет.
Сега "Изпепелени от слънцето 2: Цитаделата" е подложен на още по-голямо унижение.
В сравнение с миналата година той събра пет пъти по-малко приходи през първия си уикенд и е сред аутсайдерите в Русия с едва 1,3 млн. долара след втората седмица на екран. Докато фаворитите на публиката успяват да спечелят над 20 млн. долара за същото време.
В "Цитаделата" легендарният командир на дивизия Сергей Котов, вече реабилитиран от Сталин, успява да
възстанови доброто си име и се завръща в същата вила, в същото дачно селище ХЛАМ
(художници, литератори, актьори, музиканти), където навремето щастливо е живял
с жена си Маруся, дъщеря си Надя и цялата голяма фамилия.
Само че, сега всичко
в къщата е променено - и не за по-добро, напротив. Там го смятат за отдавна разстрелян, жена му има бебе от друг. Котов отново трябва да се
сражава, този път, за да възстанови собствената си чест...
Както и в предишните филми, участват Надежда
Михалкова, Олег Меншиков и Владимир Ильин. В ролята на Маруся вместо Ингеборг
Дапкунайте сега е Виктория Толстоганова.
"Предстояние" и "Цитаделата" са резултат на осемгодишна
работа. Снимките продължиха четири години, още една година отиде за монтаж.
Това дава основание на някои критици да обясняват неприемането на двата филма с дългия срок - осем години. През това време много неизвестни, шокиращи факти за войната са били показани в други филми и телевизионни предавания и вече никого не впечатляват, дори на моменти предизвикват чувството на "дежа вю", се отбелязва в пубикация в сайта drugotokino.bg.
Никита Михалков обаче не е съгласен, че се е провалил. Той засне обръщение към публиката и го пусна в своя видеоблог "Бесогон" (nikitabesogon.livejournal.com).
След като обяснява, че похарчените пари за филма не са толкова много, колкото твърдят враговете му (не 50, а "само" 34 млн. долара), Михалков омаловажава значението на касовите филми, които в сравнение с неговата епопея за войната били най-обикновени еднодневки.
И "Предстояние", и "Цитаделата" са проекти, ориентирани към бъдещето, твърди Михалков и е убеден, че с неговия филм се връща на екрана отново "големият стил" в руското кино.
"Не виждам никаква катастрофа. Необичайният поглед към войната, който сега дразни мнозина, създава условия за разкриване на неподозирани пластове от руското кино, което ще бъде оценено по достойнство едва след време", убеден е Никита Михалков.
"Цитаделата" - новият провал на Никита Михалков
Зрителите не желаят този филм, но Никита Михалков, режисьор и изпълнител на главната роля, твърди, че разкрива неподозирани пластове от руското кино, което ще бъде оценено след време
4 юни 2011, 10:07
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!